Okoli 200.000 prebivalcev otokov Samoa, Tokelau in Kiribati v Tihem oceanu je že dopoldne po srednjeevropskem času vstopilo v leto 2012. Uro kasneje se je leto 2012 začelo na Novi Zelandiji, sledili so Avstralci z veličastnim ognjemetom v Sydneyju, v novo leto pa so medtem vstopili tudi že v precejšnjem delu Azije.
Na Samoi in Tokelauju so letos kar preskočili 30. december, tako da je 29. decembru sledil petek, 31. december. Za preskok na drugo stran mednarodne datumske meje so se odločili, da bi svoj datum izenačili z datumom v Avstraliji in na Novi Zelandiji. Medtem ko so bili na teh otokih prejšnja leta zadnji na vrsti, so letos v novo leto vstopili prvi.
Po drugi strani so prebivalci Ekvatorskih otokov vajeni, da silvestrujejo prvi. Gre za najvzhodnejšo točko otoške države Kiribati, ki se razteza skoraj 500 kilometrov na obe strani datumske meje.
Glavnina Nove Zelandije je v novo leto stopila opoldne po srednjeevropskem času, a so morali tam zaradi neurij odpovedati ognjemete in koncerte.
Veseljaki v Sydneyju so dočakali novo leto pod jasnim nebom. Veličasten dvanajstminutni ognjemet nad znamenito opero si je ogledalo okoli 1,5 milijona ljudi.
Na Japonskem je letos mirneje kot prejšnja leta, predvsem zaradi jedrske katastrofe v Fukušimi na začetku marca, a tudi v Tokiu so skok v leto 2012 zaznamovali z ognjemetom. Mirneje je tudi na Filipinih, kjer so poplave v prejšnjih dneh zahtevale več kot tisoč smrtnih žrtev.
V novo leto je že stopil ruski skrajni vzhod, regije Šuhotka, Kamčatka in Magadan, ki ležijo osem časovnih pasov pred Moskvo, kjer bo polnoč odbila ob 22. uri po srednjeevropskem času.
V Indiji so silvestrovanja le v večjih mestih, kot so Mumbai, New Delhi in Bangalore. Na podeželju tega običaja ne poznajo, pa tudi sicer je v Indiji 1. januar običajen delovni dan. Podobna praznovanja z ognjemeti in petardami so pri njih jeseni, ko imajo praznik luči divali.
Na začetek novega leta se medtem pospešeno pripravljajo v Evropi in ZDA. V Londonu bo polnoč naznanil Big Ben, pospremil ga bo okoli deset minut dolg ognjemet, v ozadju bo donela glasba. Spektakel v bližini velikega panoramskega kolesa London Eye bo najbolje viden z obale Temze, kjer ga bo sicer zaradi varnosti lahko spremljalo le 250.000 ljudi.
V Parizu medtem kakih posebnih pouličnih zabav ali ognjemetov niso pripravili, kljub temu pa v mestu luči pričakujejo številne turiste.
V Berlinu bosta množico pred Brandenburškimi vrati zabavala skupina Scorpions in popevkar Udo Jürgens, na Dunaju pa bodo v novo leto kot vedno stopili v taktih valčka ter donenju zvonov katedrale sv. Štefana.
V New Yorku bodo kot vsako leto odštevanje v novo leto pospremili s spuščanjem kristalne krogle na Times Squaru. Dogodek na samem kraju običajno spremlja več kot milijon ljudi, več milijonov pa prek televizijskih sprejemnikov. Čast, da ob newyorškem županu Michaelu Bloombergu pritisne na gumb, ki bo kroglo spravil v tek, je letos pripadla pop zvezdnici Lady Gaga.
V Rio de Janeiru bodo letos spektakularni ognjemet, ki ga bo na plaži Copacabana spremljalo približno dva milijona ljudi, posvetili trajnostnemu razvoju, trajal pa bo kar 16 minut.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.