Tujina

Ključ templja Al Sistaniju

Bagdad/Rim/Nadžaf, 27. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Po treh tednih silovitih spopadov so pripadniki skrajne milice Moktade Al Sadra položili orožje in zapustili mošejo imama Alija.

Al Sistani je s svojim prihodom prekinil tritedensko krvavo kalvarijo
Al Sistani je s svojim prihodom prekinil tritedensko krvavo kalvarijo FOTO: Reuters

Skrajni šiitski vodja Moktada al Sadr je uradno predal ključe mošeje imama Alija v Nadžafu velikemu ajatoli Aliju al Sistaniju, čigar delegacija je potem, ko so mošejo zapustili predstavniki al Sadra, zaprla vrata poslopja. Al Sadr je tako uradno predal mošejo mardžaji, najvišji šiitski avtoriteti, ki jo predstavlja al Sistani.

Mirovni načrt najvišjega iraškega ajatole al Sistanija torej zaenkrat deluje. Sadr je svojim privržencem že dopoldne ukazal, naj odložijo orožje in se pridružijo romarjem, ki so v tisočih zasedli sveto šiitsko mesto Nadžaf. Sadrov ukaz je po mestu odmeval kar s pomočjo zvočnikov na templju, zaenkrat pa še ni jasno, ali Sadrov ukaz velja le začasno ali za vedno, kot predvideva mirovni načrt, sklenjen v četrtek.

Je al Sadr pripravljen le na začasno premirje?
Je al Sadr pripravljen le na začasno premirje? FOTO: Reuters

Na tisoče podpornikov velikega ajatole Ali al Sistanija, s pomočjo katerega je po treh tednih hudega boja v Nadžafu končno zavladal mir, je zasedlo prostor pred svetiščem, mnogi pa so si upali celo v notranjost mošeje imama Alija. Iz mošeje so reševalne ekipe odnesle številna trupla ubitih Al Sadrovih borcev, prebivalci Nadžafa pa so navdušeni, ker so se spopadi končali.

Šiiti neubogljivi

Orožje z rok, iz vojaških v civilna oblačila (Foto: Reuters)
Orožje z rok, iz vojaških v civilna oblačila (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Al Sistanijevo posredovanje sta podprla tudi iraška vlada in ameriška vojska. Iraška policija je prevzela nadzor nad mestom, ameriške sile pa so se na poziv iraških oblasti umaknile iz mesta. Skrajni klerik Al Sadr je obljubil, da se bodo njegovi borci v Nadžafu in Kufi razorožili in predali orožje iraški policiji. Toda to se ni zgodilo. Tiskovni predstavnik Al Sadra je izjavil, da bodo njihovi borci skrili orožje in ga ne bodo predali iraškim varnostnim silam.

Zadovoljni tudi v Iranu

Al Sistanijeva mirovna prizadevanja, ki so končala spopade v Nadžafu, je pozdravil tudi Iran, ki je obenem ZDA pozval, naj se iz zadnjega razvoja dogodkov kaj naučijo. Kot je med molitvijo dejal nekdanji iranski predsednik Akbar Hašemi Rafsandžani, se je le nekaj dni po zapleteni operaciji srca star človek vrnil v od vojne razdejano mesto in v nekaj dneh mu je uspelo doseči nekaj, česar ZDA in iraški vladi ni uspelo v zadnjih treh tednih.

Al Sistani želi podrobnosti o četrtkovih krvavih protestih

Veliki ajatola Ali al Sistani je od iraških oblasti zahteval odprtje preiskave o protestih, v katerih je bilo ob njegovem prihodu v sveto šiitsko mesto Nadžaf v četrtek ubitih več deset ljudi. Dva protesta privržencev šiitskega voditelja Moktade al Sadra, ki so v četrtek želeli vstopiti v Nadžaf, sta se končala krvavo. Na prvem protestu so se zbrali ljudje, ki so iz bližnje Kufe odšli v Nadžaf, na drugem pa verniki iz Divanije. Da bi jim preprečili vstop v Nadžaf, so nanje streljali predstavniki narodne garde.

Ameriški državni sekretar Colin Powell pa je v pogovoru za nek ameriški radio dejal, da so se s sklenitvijo premirja v Nadžafu končali spopadi v tem svetem šiitskem mestu, to pa so po Powellovih ocenah s svojo prisotnostjo omogočile ameriške sile. Kot je dejal, je sporazum nekoliko izboljšal varnostni položaj v Iraku in pokazal, kako dobro so sodelovale ameriške in iraške sile v boju proti al Sadru.

Italijanski novinar umorjen, iranski na svobodi

Poleg novinarstva je Baldoni v Iraku sodeloval tudi pri Rdečem križu (Foto: Reuters)
Poleg novinarstva je Baldoni v Iraku sodeloval tudi pri Rdečem križu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ugrabitelji so umorili italijanskega novinarja Enza Baldonija, ki je bil v Iraku ugrabljen 19. avgusta, je v noči na petek poročala arabska televizija Al Džazira. Na posnetku, ki ga je objavila omenjena televizija, so ugrabitelji navedli, da so Baldonija ubili, ker Italija ni izpolnila njihovih zahtev. Posnetka umora pa zaradi okrutnosti niso predvajali, 56-letnega novinarja naj bi namreč ustrelili. Italijanski zunanji minister Franco Frattini je dejal, da bo Italija kljub umoru ostala vIraku: "Včerajšnja tragedija je brutalni umor. Italija je in bo ostala zavezana miru, demokraciji in stabilnosti Iraka. Naše enote bodo ostale v Iraku, ker sta nas legitimna vlada, ki so jo potrdili tudi Združeni narodi in premier Alavi, prosila, naj ostanemo. In tudi bomo."

Skupina ugrabiteljev, imenovana Islamska vojska v Iraku, je od Rima zahtevala umik italijanskega kontingenta iz Iraka v 48 urah. Do četrtka bi morala Italija tako iz Iraka umakniti kakih 3000 italijanskih vojakov. Za italijanskim novinarjem se je vsaka sled izgubila 19. avgusta, njegovega voznika pa so nato našli ustreljenega.

Berlusconi ostaja hladen in vztrajen

Berlusconiju naj bi bilo hudo, kljub temu pa namerava vztrajati ob boku ZDA
Berlusconiju naj bi bilo hudo, kljub temu pa namerava vztrajati ob boku ZDA FOTO: Reuters

Novica o smrti Baldonija je pretresla Italijo. Italijanski premier Silvio Berlsuconi je umor obsodil in ga označil za barbarsko dejanje. Obenem je izrazil odločenost Italije, da se bo borila proti vsakršni obliki terorizma. Dejal je tudi, da bo Italija ostala zvesta obvezam, ki jih je sprejela z začasno iraško vlado v okviru prizadevanj ZN za miren in demokratičen Irak. Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je Baldonijevi soprogi in njegovima otrokoma v sožalni brzojavki zapisal, da zaradi novinarjeve smrti žaluje vsa Italija, obenem pa je obsodil njegovo barbarsko usmrtitev. Na usmrtitev Baldonija se je iz Pariza oglasila tudi organizacija Novinarji brez meja, ki je izrazila zgroženost ob tem barbarskem dejanju.

Iraška policija je sporočila, da so izpustili iranskega novinarja, ki so ga policisti aretirali v Bagdadu. "Aretiranega novinarja Mostafo Darbana smo izpustili in predali iranskim oblastem," je povedal policijski uradnik.

Izpustili sorodnika iraškega ministra

Medtem pa je arabska televizija Al Džazira sporočila, da je skrajna skupina, ki je ugrabila dva sorodnika iraškega ministra za obrambo Hazima al-Shalana, enega od njih izpustila.

Skupina, ki se imenuje Brigada božje jeze, je ministrovega daljnega sorodnika izpustila, potem ko je iraška policija izpolnila njihovo zahtevo in izpustila Alija Smesima, pomočnika skrajnega šiitskega voditelja Moktada al Sadre. Podatkov o drugem, krvnem sorodniku pa zaenkrat ni. Skrajneži so od iraških oblati najprej zahtevali umik ameriških sil iz svetega šiitskega mesta Nadžaf.

Izbruh spopadov v središču Bagdada

V središču Bagdada so izbruhnili spopadi med ameriškimi vojaki in iraškimi skrajneži. Ameriška vojska je zaprla ceste okrog ulice Haifa, kjer so se odvijali oboroženi spopadi, nad prizoriščem pa so krožili vojaški helikopterji.

Po eksploziji avtomobila bombe v Mosulu (Foto: Reuters)
Po eksploziji avtomobila bombe v Mosulu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V Mosulu pa je prišlo do eksplozije avtomobila bombe, v kateri je bilo ranjenih več deset ljudi. V eksploziji je bilo ranjenih več deset civilistov. V avtomobilu skrita bomba je eksplodirala, ko je šla preko trga Jarmuk ameriška patrulja. Vojaki niso bili ranjeni in so trg nemudoma zapustili. Ameriška vojaška letala pa so tudi bombardirala položaje upornikov v Faludži, kakih 50 kilometrov zahodno od Bagdada. "S protizračno obrambo na vozilu so streljali na naša letala. Sistem smo z izstrelkom uničili," je pojasnil ameriški polkovnik T. V. Johnoson. Kot je dodal, na ameriški strani ni bilo žrtev, o žrtvah na strani upornikov pa ne more govoriti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20