Dvostranski pogovori med izraelskim premierom Ehudom Olmertom in palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom vzbujajo upanje, so v nedeljo po srečanju ob robu zasedanje Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku sporočili predstavniki EU, ZN, ZDA in Rusije.
Četverica je izraelsko vlado tudi pozvala, naj prekliče ukrepe, ki jih je razglasila za območje Gaze. Hkrati so izrazili zaskrbljenost nad nenehnimi izstrelitvami raket s strani pripadnikov palestinskega gibanja Hamas na izraelsko ozemlje.
Četverica je podprla sklic za november načrtovane mednarodne mirovne konference, ki so jo predlagale ZDA. "Četverica bo delovala v korist uspešnega mednarodnega srečanja in za uresničevanje sprejetih odločitev," je zapisano v skupnem sporočilu, ki so ga objavili po koncu srečanje četverice, na katerem so se zbrali generalni sekretar Ban Ki Mun, ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice, ruski zunanji minister Sergej Lavrov, visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in novi posebni odposlanec za Bližnji vzhod, nekdanji britanski premier Tony Blair.
Blair je na srečanju poročal o svojih dveh obiskih v regiji. Za napredek je po njegovem potrebno upoštevati troje: oživitev političnega procesa, vzpostavitev palestinskih institucij, ki bodo sposobne delovati, ter konkretne izboljšave za ljudi v regiji. Napovedal je tudi sklic srečanja držav donator za Palestince, kar naj bi se zgodilo konec letošnjega leta.
Znova bo govora o podnebnih spremembah
Na sedežu Združenih narodov bo dan pred začetkom splošne razprave 62. zasedanja Generalne skupščine ZN, potekalo srečanje voditeljev držav o segrevanju ozračja. Vrha z naslovom 'Prihodnost je v naših rokah; O izzivu vodenja pri podnebnih spremembah' se bo udeležilo okoli 80 šefov držav in vlad, med njimi tudi slovenski premier Janez Janša.
Gre za doslej najštevilnejše srečanje svetovnih voditeljev o podnebnih spremembah, izhaja pa iz pobude generalnega sekretarja Bana za razpravo v smeri novega globalnega sporazuma o podnebnih spremembah, ki bo po letu 2012 nadomestil Kjotski protokol. Kot poudarja Ban, se namreč obstoječe stanje ne more nadaljevati v nedogled, saj je prišel čas za "odločno ukrepanje na globalni ravni".
Slovenski premier Janša bo najprej skupaj s predsednikom Vzhodnega Timorja, Nobelovim nagrajencem za mir Josejem Manuelom Maros-Horto sopredsedoval zasedanju o vlogi tehnologije pri soočanju s podnebnimi spremembami, nato pa bo nastopil z govorom o prilagajanju na podnebne spremembe, v katerem bo na prošnjo predsedujoče EU Portugalske poleg nacionalnih poudarkov predstavil tudi skupna stališča EU.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.