Francoski predsednik Nicolas Sarkozy vztraja: pokojninska reforma ostaja. V izjavi, ki jo je podal medijem še pred današnjim sestankom sindikatov, je dejal, da je vlado sicer pozval, naj premisli o nekaterih točkah pokojninske reforme, a zvišanju upokojitvene starosti s sedanjih 60 na 62 let ostaja. "Glede tega se ne bomo pogajali," je dejal Sarkozy. "Podaljšanje delovne dobe je najbolj razumna pot," je dodal.
Sarkozy je sicer dejal, da bo ministre pozval, naj glede reforme še enkrat premislijo, preden jo pošljejo v parlament. Reforma med drugim tudi vključuje dvig starosti za polno pokojnino in sicer s 65 na 67 let. Sarkozyjev ton, v katerem je podal izjavo, pa nakazuje, da je pripravljen razmisliti o manj pomembnih vprašanjih, glede ključnih točk reforme pa se je pripravljen spopasti s sindikati.
V največjem francoskem sindikatu CFDT so v odzivu na Sarkozyjevo izjavo dejali, da Sarkozy ne rešuje osnovnega problema. "Jasno je, da so potrebni nadaljnji koraki," pravijo v sindikatu.
Splošna stavka ohromila Francijo
Zaradi nezadovoljstva s pokojninsko reformo se je včeraj na ulice francoskih mest odpravilo na tisoče nezadovoljnih prebivalcev te evropske države. Moten je bil tako železniški in javni promet. Zmanjšalo se je tudi število letov na pariških letališčih.
Pokojninska reforma je po oceni vlade nujna. Upokojitveno starost naj bi s sedanjih 60 zvišali na 62 let, kar pa še vedno pomeni, da bo med najnižjimi v Evropi. V sosednji Nemčiji nameravajo namreč upokojitveno starost s 65 zvišati na 67 let.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.