Ameriški senator John McCain je danes na Münchenski varnostni konferenci kritiziral pred dnevi dogovorjeni načrt za končanje sovražnosti v Siriji. Tak načrt bi po njegovem le prižgal zeleno luč za vojaško agresijo Moskve. "Putin ni zainteresiran, da bi bil naš partner," je dejal.
"Bodimo jasni glede tega, kaj prinaša ta sporazum: dovoljuje nadaljevanje napadov na Alep še teden dni. Od opozicijskih skupin zahteva, da prekinejo bojevanje, Rusiji pa dovoljuje, da nadaljuje z bombardiranjem teroristov, ki so po njenem vsi, tudi civilisti," je dejal McCain. "Če Rusija ali sirski predsednik Bašar al Asad kršita ta sporazum, kakšne so posledice? Ne vidim jih," je bil kritičen.
Skupina visokih predstavnikov 17 držav je v Münchnu v petek dosegla dogovor o ambicioznem načrtu za končanje sovražnosti v Siriji v tednu dni in okrepitvi dostopa do humanitarne pomoči. Končanje sovražnosti naj bi veljalo za vse vpletene strani, ne pa tudi za skrajneže terorističnih skupin Islamska država in Fronta al Nusra.
Kritiki v tem določilu vidijo eno od ključnih pomanjkljivosti dogovora. Rusiji namreč to določilo omogoča, da nadaljuje napade.
Dogovor je sledil močni ofenzivi sirskih vladnih sil ob podpori ruskih bombnikov in iranskih sil na trdnjavo upornikov, Alep. Po besedah McCaina Putin tega trenutka za dogovor ni izbral naključno.
"Ta film smo že videli v Ukrajini," je poudaril. Rusija po njegovem po napredku na vojaškem področju s političnim dogovorom zabetonira dosežke vojne in se nato odloči, kdaj se bo bojevanje nadaljevalo. Po besedah McCaina gre za "diplomacijo v službi vojaške agresije".
'Sirski ljudje še naprej živijo v terorju in obupu'
Na dogovor se je na varnostni konferenci v Münchnu odzval tudi glavni koordinator opozicijske pogajalske skupine Rijad Hidžab. "Navadili smo se že konferenc in upanja, ki je položeno v besede, a potrebujemo delovanje. Delovanje, ki ga vidim, je pobijanje sirskih civilistov s strani Rusije," je bil oster.
"Sirski ljudje še naprej živijo v terorju in obupu, potem ko mednarodni skupnosti ni uspelo preprečiti najresnejših zločinov," je poudaril.
Medtem pa Združeni narodi še naprej čakajo na varnostne garancije, ki bi omogočile dobavo humanitarne pomoči na obleganja območja v Siriji. Proces je "bolj zapleten" od pričakovanj, je povedal namestnik generalnega sekretarja ZN Jan Eliasson.
Konvoji s pomočjo so pripravljeni, kdaj bo Damask zagotovil ustrezno varnost, pa ni znano. Ameriški državni sekretar John Kerry je sicer napovedal, da se bo dobava pomoči začela odvijati že v ponedeljek.
Turčija napadla kurdske sile v Siriji
Turčija je kljub dogovoru o končanju spopadov v Siriji v soboto več ur s topništvom obstreljevala kurdske sile v Siriji. Med tarčami napadov, ki so jih turške sile izvedle z ozemlja Turčije ob meji s Sirijo, je bilo letalsko oporišče Menagh, ki so ga v četrtek zavzele kurdske sile. Viri v turški vojski so za turške medije povedali, da se bodo napadi na položaje Kurdske ljudske zaščitne enote (YPG) nadaljevali, dokler bo ta streljala na turške vojake.
Turški premier Ahmet Davutoglu je potrdil napade na YPG na severu Sirije ter skupino pozval k umiku z območja, ki ga je nedavno zavzela. V izjavi za turško televizijo je posvaril, da se bo Turčija maščevala, če sile YPG ne bodo zapustile oporišča, ki leži južno od sirskega mesta Azaz in blizu meje s Turčijo. Minister je še označil YPG za "teroristično skupino, povezano s sirskim režimom, ki sodeluje v ruskih zračnih napadih na civiliste".
Turška tiskovna agencija Anadolu, ki se je sklicevala na vojaške vire, je poročala tudi, da je turška vojska odgovorila na napade sil sirskega režima na obmejno točko turške vojske v regiji Hatay na jugu Turčije. Turška televizija NTV pa je poročala, da so turške sile v mestu Kilis prijele tri domnevne pripadnike YPG. Podrobnosti niso navedli.
Sirija je turško bombardiranje obsodila in pozvala Združene narode, naj posredujejo. ZDA pa so Turčijo pozvale, naj preneha napadati Kurde, kurdske sile pa, naj negotovih razmer po sklenitvi dogovora o končanju sirskega konflikta ne izkoriščajo za osvajanje novih ozemelj. "Zaskrbljeni smo zaradi razmer na območju severno od Alepa in si prizadevamo umiriti napetosti na vseh straneh," je sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta John Kirby.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.