Češki predsednik Vaclav Klaus se udeležuje konvencije Globalno segrevanje: Je bila sploh kdaj res kriza?, ki poteka v New Yorku. Gre za največje tovrstno zborovanje, na katerem sodelujejo najbolj prominetni skeptiki, Klaus, predsednik države, ki je trenutno na čelu Evropske unije, pa je ob sinočnjem odprtju nastopil kot častni govorec. Sicer evroskeptik verjame, da so poteze, s katerimi želijo države zmanjšati vpliv globalnega segrevanja, napad na svobodo. Evropske vlade je tako obtožil, da brez razloga ustvarjajo paniko in da so sužnje radikalnih okoljevarstvenikov. "Verjetno nočejo razkriti svojih pravih načrtov in ambicij po tem, da ustavijo ekonomski napredek in vrnejo človeštvo nekaj stoletij v preteklost.“
Požel je stoječe ovacije, vendar tudi opozoril, da je med političnimi voditelji edini, ki brani to stališče. "Očitno je, da debata ni obrodila nobenega vidnega napredka ali spremembe. Spominja me na frustracije, ki smo jih jaz in meni podobni čutili v času komunizma,“ je še dejal.
Na omenjeni konvenciji sicer sodeluje še kar nekaj prominetnih naravoslovcev, ki delijo njegovo mnenje in nasprotujejo širšemu konsenzu, da je kriza že tako vseobsegajoča, da je potrebno nujno ukrepanje. Med njimi je tako Jack Schmitt, nekdanji astronavt, ki predava fiziko, William Gray, nekdanji napovedovalec orkanov, in Fred Singer, fizik, ki trdi, da bo imelo taljenje Arktike pozitivne učinke.
Vse pa kaže, da se tovrstno mnenje počasi širi tudi med politiki. V letu 2008 je tovrstno nasprotovanje zaposlovalo kar 2430 lobistov, po nekaterih podatkih pa naj bi se jih v Washingtonu tudi zdaj kar 15 odstotkov vseh trudilo, da Kongresu ne bi uspelo sprejeti omejitev glede izpustov ogljikovega dioksida.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.