Novi ukrajinski predsednik Petro Porošenko je danes v Kijevu na prvi novinarski konferenci po nedeljski izvolitvi že napovedal, da bo njegova prioriteta pomiritev upora na vzhodu države, vendar se ne namerava pogovarjati s "teroristi". Kot je dejal, ne bo dopustil, da bi proruski separatisti vzhod spremenili v "Somalijo".
"S teroristi se ne pogaja," je dejal Porošenko. "Njihov načrt je, da se območje Donecka spremeni v Somalijo. Nikomur ne bom dopustil, da to stori naši državi, in upam, da bo Rusija podprla moj pristop," je dejal novi ukrajinski predsednik, ki je na nedeljskih predsedniških volitvah zmagal že v prvem krogu. Kot kažejo popoldne objavljeni uradni rezultati volilne komisije po preštetju 90,01 odstotka glasov, je dobil 54,33 odstotka glasov in tako bil izvoljen za predsednika.
Porošenko je napovedal tudi, da bo obdržal sedanjo začasno vlado pod vodstvom Arsenija Jacenjuka na položaju. "Ne načrtujem menjave predsednika vlade (...) Jacenjuk nadaljuje delo," je dejal.
Sicer je tudi med predvolilno kampanjo napovedoval, da bo sodeloval z Jacenjukom, pa čeprav slednji prihaja iz stranke njegove protikandidatke Julije Timošenko, ki je v nedeljo prejela le 13 odstotkov glasov. To so potrdili tudi uradni rezultati. Predsednik sicer v skladu z ustavo lahko odstavi premiera, a ne brez podpore v parlamentu.
Medtem se je oglasil tudi odstavljeni predsednik Viktor Janukovič, ki je dejal, da spoštuje rezultate nedeljskih volitev.
"Ne glede na to, v katerih regijah in v kakšnih odstotkih so ljudje prišli na volišča in kakšno odločitev ste sprejeli, spoštujem to odločitev, ki je bila sprejeta v najhujših trenutkih naše domovine," je zapisal v sporočilu za javnost.
Toda dodal je, da bi morale volitve potekati tudi na vzhodu države, da bi bile legitimne. "Številni volivci v teh regijah so bili razžaljeni in ponižani zaradi dejanj nelegitimnih oblasti, ki so na oblast prišle z vojaškim udarom," je zapisal.
Rusija pripravljena na pogovore
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ob izvolitvi Petra Porošenka dejal, da je Rusija pripravljena govoriti z novim ukrajinskim vodstvom. Kmalu za tem pa se je oglasil tudi novoizvoljeni predsednik, ki je dejal, da se bo verjetno z ruskim vodstvom sestal v prvi polovici junija. Ob tem je dodal, da bo za umiritev razmer na vzhodu države potrebna vpletenost Rusije. "Upam, da bo Rusija podprla napore za ureditev položaja na vzhodu," je dejal.
Ponovil je, da se je pripravljen sestati s separatisti, ki bodo odložili orožje, s "teroristi, ki ogrožajo državno varnost", pa se ne bo pogovarjal. Napovedal je tudi uporabo vseh pravnih sredstev za povrnitev Krimskega polotoka, ki je bil priključen Rusiji.
Kličku so se izpolnile sanje
Na včerajšnjih volitvah je bil sicer že v prvem krogu za župana Kijeva izvoljen boksarski šampion Vitalij Kličko je bil že v prvem krogu volitev izvoljen za župana ukrajinske prestolnice. Podprlo ga je dobrih 57 odstotkov volivcev, ob razglasitvi sicer še neuradnih izidov pa je dejal, da so se mu izpolnile sanje. "Prevzelo me je tako veliko zaupanje, ki sem ga bil deležen," je dejal.
"Dodatni tedni brez demokratično izvoljenega predsednika bi bili v teh razmerah lahko usodni," je še ocenil Kličko glede na to, da ne bo potreben drugi krog, ki bi bil 15. junija.
Napovedal je, da se bo takoj povezal s Porošenkom in bo z njim iskal odgovore na največje težave v državi, skupaj bosta tako vzpodbudila prihod tujih investicij. Predvsem je treba umiriti razmere na vzhodu države, kjer proruski aktivisti grozijo s priključitvo Rusiji.
Ruskega predsednika Vladimirja Putina je pozval, naj prizna rezultate volitev in ustavi podporo proruskim separatistom. Pripravljen se je tudi pogovarjati o "več regionalnih pravicah".
Položaj župana Kijeva je s spremembo zakonodaje leta 2010 precej izgubil na pomenu. To je postala bolj ali manj protokolarna funkcija, saj so pristojnosti za sprejemanje večine pomembnih odločitev v rokah mestnega nadzornika, ki ga imenuje predsednik države. Tako bo tudi Kličko v prihodnje precej odvisen od Porošenka.
Ovse: Volitve potekale v skladu s standardi
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki je imela na volitvah v Ukrajini svoje opazovalce, je sporočila, da je glasovanje potekalo v skaldu z mednarodnimi standardi. Predstavniki opazovalne misije so dodali, da so volitve izpeljali navkljub "sovražnemu okolju" na vzhodu države in kljub poskusom oboroženih skupin, ki so želele spodkopati proces. "Volitve dajejo novemu ukrajinskemu predsedniku legitimnost za vzpostavitev dialoga z vsemi državljani na vzhodu države," je še sporočil opazovalna misija.
Na vzhodu akcija proti separatistom
Medtem so separatisti na vzhodu Ukrajine po zmagi Porošenka razglasili izredne razmere. Glavni namen tega ukrepa je, da se "ozemlje republike Doncek očisti ukrajinske vojske", je dejal vodja samooklicane republike v Donecku Denis Pušlin.
Pušlin je še povedal, da so pripravljeni na "nekakšno obliko dialoga" s Porošenkom, a le "z mediacijo Ruske federacije". Dialog je mogoč "le glede izmenjave vojnih ujetnikov in umika okupacijskih sil," je dodal.
Proruski separatisti so sicer ponoči zasedli letališče v Donecku, ki je zato ponovno zaprto. Ukrajinska vojska je na zasedbo danes popoldne odgovorila z napadom, pri čemer sta bojna helikopterja zadela glavni letališki terminal. Z območja je slišati streljanje, tudi iz težkega orožja, Kijev pa je potrdil, da poteka protiteroristična operacija in da so na območje poslali bojna letala.
V spopadih med ukrajinsko vojsko in separatisti pri Slavjansku pa sta bila danes ubita najmanj dva pripadnika separatistov, še 13 pa so jih zajeli. Separatisti naj bi poskušali prebiti obroč ukrajinskih vojakov okoli Slavjanska, vendar jim to ni uspelo.
V "protiterostični operaciji" ukrajinske vojske proti separatistom na vzhodu Ukrajine je bilo doslej ubitih že več kot sto ljudi.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.