
"Pri tako pomembnem vprašanju, ki bistveno vpliva na načrtovanje življenja in življenje vsakega človeka, bi moralo biti dovolj časa za širok politični dialog," se je v pisnem stališču zavzel Klestil. Kot je še poudaril, bi morali imeti sindikati in združenja delodajalcev možnost, da bi vnašali lastne predloge o reformi do septembra. Zavzel se je še za "konsenz, kot je bil doslej običajen v pomembnih vprašanjih in je odlikoval socialno ozračje v naši državi". Klestil je imel v zadnjih dneh o pokojninski reformi tajne pogovore z vodilnimi predstavniki socialnih partnerjev.

Reforma predvideva podaljšanje delovne dobe za pet let na 45 let, poleg tega pa naj bi se starost ob upokojitvi zvišala na 65 let za oba spola, medtem ko se zdaj Avstrijci upokojujejo v povprečni starosti 59 let Avstrijke pa v starosti 57 let. Desnosredinska vlada kanclerja Wolfganga Schüssla (ÖVP) je stavko obsodila in skupaj s koalicijsko Svobodnjaško stranko (FPÖ) zatrdila, da bo vztrajala pri reformi.
Zaradi nestrinjanje z vladnim predlogom pokojninske reforme je v torek po vsej Avstriji potekala prva splošna stavka v državi v zadnjih 50 letih, ki so se je udeležili zaposleni v več kot 500 podjetjih. Avstrijska zveza sindikatov je za 13. maj že napovedala novo stavko, če se pogajanja z vlado ne bodo nadaljevala.