Voditelji skupine G20 so se zavzeli za izogibanje devalvacijam valut, a ob tem niso podprli ameriškega poziva Kitajski, naj sprosti tečaj juana. V sklepni izjavi so se strinjali, da bodo sledili "okvirnim smernicam" za preusmeritev trgovine iz držav s presežkom v tiste s primanjkljajem v menjavi.
Vsebina izjave je precej razvodenela zaradi kitajskega nasprotovanja zavezujočim trgovinskim ciljem, za katere so se zavzemale ZDA. Voditelji najbogatejših in najhitreje razvijajočih se držav so tudi opozorili, da nevarnost za svetovno gospodarstvo ostaja in da bodo neusklajena dejanja pripeljala le do še slabših rezultatov za vse.
V izjavi so se zavzeli za ukrepe v smeri sistemov menjalnih tečajev, ki jih bo določal trg, povečanje prožnosti menjalnih tečajev, ki bodo izražali gospodarske temelje, in izogibanje konkurenčnim devalvacijam valut.
V dokumentu ni predloga ZDA za omejitev presežkov in primanjkljajev v tekočih bilancah držav na štiri odstotke bruto domačega proizvoda. Kitajski predsednik Hu Jintao je predstavil svoj predlog, v katerem je ZDA pozval, da sprejmejo "odgovorno politiko" in ohranijo stabilen dolar.
Hu, ki vodi drugo največje svetovno gospodarstvo in največjega svetovnega izvoznika, je zahteval globalni odpor proti trgovinskim oviram in opozoril na ne preveč obetavno gospodarsko prihodnost. "Mednarodni finančni trgi so nemirni, nihanje glavnih valut je veliko, cene dobrin so visoke in videti je jasen vzpon protekcionizma," je opozoril.
Na vrhu so se v skladu s pričakovanji dogovorili tudi za reformo Mednarodnega denarnega sklada (IMF), v katerem bodo več odločevalskih pravic dobile države v razvoju, kot sta Kitajska in Brazilija, zavzeli pa so se tudi za izvajanje strožjih bančnih pravil, s katerimi bi se izognili ponovitvi finančne krize iz leta 2008.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.