Program ZN za okolje (UNEP) je danes previdno pozdravil dogovor med ZDA in petimi državami članicami Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN) o okoljskih spremembah, vendar opozoril, da nikakor ne more nadomestiti Kjotskega protokola o zmanjšanju emisij toplogrednih plinov.
"Če bo dogovor pripeljal do dejanskega zmanjšanja emisije toplogrednih plinov in energetskih šokov, ki močno škodujejo zlasti šibkim gospodarstvom revnih držav, potem je to dobrodošel korak naprej. Vendar ta pobuda ni nadomestek za Kjotski protokol, za njegova pravno zavezujoča določila o zmanjševanju emisij in vrsto drugih mehanizmov," je dejal vodja UNEP Klaus Töpfer.
V nasprotju s Kjotskim protokolom iz leta 1997, ki ga ZDA in Avstralija niso hotele ratificirati, novi dogovor poziva k neobvezujoči pogodbi o zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov, ki povzročajo globalno segrevanje. Šesterica bo v okviru novega dogovora skupaj razvijala t. i. čiste tehnologije, ki "spodbujajo gospodarsko rast in hkrati omogočajo korenito zmanjšanje toplogrednih plinov".
Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je medtem zavrnila novi dogovor, saj je po njenem mnenju "absurden". "Ta dogovor je videti kot še en poskus ZDA in Avstralije, da bi iztirili pogajanja o prihodnosti podnebnih sprememb in tako bo za bodoče generacije svet uničen zaradi podnebnih sprememb," so člani organizacije zapisali v izjavi za javnost.
Tudi Evropska unija je danes z zadržanostjo sprejela novico o dogovoru za boj proti podnebnim spremembam in za energetsko partnerstvo, ki so ga ob robu 12. regionalnega foruma članic ASEAN v laoški prestolnici Viangchan dosegle ZDA, Avstralija, Indija, Kitajska, Japonska in Južna Koreja.