Strokovnjaki za nalezljive bolezni so se ob prvi potrditvi virusa ebole skušali dokopati do podatka, kdo je bil prvi pacient, pri katerem je bolezen izbruhnila in kje se je vse skupaj začelo. Svetovni mediji danes poročajo, da jih je raziskava pripeljala do majhne vasice Meliandou v Gvineji.
Konec lanskega leta je v vasici najprej zbolel dveletni deček. Imel je visoko vročino, odvajal je krvavo in tekoče blato, ves čas pa je bruhal. Po štirih dneh je že bil tako oslabljen, da je 6. decembra umrl. Epidemiologi so nato izvedeli, da je po dobrem tednu zaradi istih simptomov umrla še njegova mati. Njegova tri leta stara sestra je umrla tik pred novim letom.
Ko so še naprej raziskovali potek širjenja okužbe, so ugotovili, da je v istih mukah umrla tudi dečkova babica, in sicer 1. januarja letos. Na pogrebu je bilo veliko ljudi, tudi iz sosednjih vasi. Tako sta dva žalujoča virus prenesla v sosednja naselja.
V dečkovi vasi pa je 2. februarja umrla tamkajšnja porodničarka, pred tem pa je okužila še sorodnika, ki je skrbel zanjo. Tako se je virus širil naprej in izbruh je bil neizbežen.
A šele letošnjega marca so lokalni zdravstveni delavci ugotovili, kaj mori prebivalce. Testi so namreč pokazali, da gre za virus ebole. Takrat je na območju umrlo že nekaj deset ljudi, virus pa je že "preskočil" meje in napadel južni sosedi Liberijo in Sierra Leone. Vasica Meliandou, je del province Guéckédou, ki se nahaja na meji z omenjenima državama.
Panika med britanskimi letališkimi delavci
Sicer pa britanski letališki delavci razmišljajo o stavki, saj menijo, da ni dovolj poskrbljeno za njihovo varnost, še posebej, ker so vsak dan in ves čas izpostavljeni vedno novim potnikom, ki prihajajo iz vseh koncev sveta, tudi iz ogroženih območij. Neimenovani viri so britanskim medijem zaupali, da se med zaposlenimi širi panika.
Po zadnji statistiki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je hemoragična mrzlica v zahodni Afriki doslej terjala 961 življenj, od teh so smrt zaradi ebole kot gotovo potrdili v 622 primerih, preostali veljajo za domnevne. Zabeležili so 1779 primerov okužbe. Veliko večino primerov beležijo v Gvineji, Liberiji in Sierri Leone, o smrtnih primerih pa so poročali tudi iz Nigerije.
WHO je zaradi epidemije ebole v petek razglasila mednarodne izredne razmere na področju javnega zdravja. Virus se nahaja v krvi in izločkih obolelega, s človeka na človeka pa se prenaša z vdihanim zrakom, aerosolom ali predmeti, ki so bili v stiku z bolnikovo krvjo ali izločki. Cepiva za zdaj še ni.
Včeraj je bil Twitter spletne strani Yahoo News žrtev neslane šale. Nekdo jim je namreč vdrl v račun in objavil, da je v ameriški Atlanti, kamor so prepeljali dva obolela z ebolo, izbruhnila epidemija. Več kot 150 ljudi naj bi zbolelo. Yahoo News je hitro prevzel nadzor nad svojim računom in objavil zapis, da gre za dezinformacijo ter nepooblaščeno objavo.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.