Nevladna organizacija Transparency International (TI) je objavila indeks zaznavnosti korupcije (Coruption Perception Index - CPI) v svetu, ki temelji na raziskavah med podjetniki in mednarodnimi analitiki po svetu. Za TI je državna korupcija "zloraba javne službe v zasebno korist". Najboljšo oceno, kar pomeni, da ima najmanjšo stopnjo korupcije v državi, je dobila Islandija, ki je z 9,7 točke pristala na prvem mestu. Slovenija je s 6,1 točke tudi letos pristala na 31. mestu.
Islandija je letos na prvem mestu nasledila Finsko, ki je v zadnjih letih uživala primat najmanj podkupljive države. Skupaj z Novo Zelandijo se je Finska letos uvrstila na drugo mesto. Finska je tudi država z najmanj korupcije med državami Evropske unije. Na četrto mesto se je uvrstila še ena država s severa Evrope, Danska, sledi pa ji Singapur, ki je tudi najmanj podkupljiva azijska država. Njen antipod je Indonezija, ki se je uvrstila na 137. mesto.
Največ korupcije v Bangladešu in Čadu
Na zadnjem mestu med 159 državami sta letos skupno pristala Bangladeš in Čad z 1,7 točke. Kot najslabša v EU se je odrezala Poljska, ki je na 70. mestu seznama in se je uvrstila za Lesotom in pred Savdsko Arabijo. V arabskem mestu je država z najmanj korupcije Oman, najslabše pa so razmere v Iraku, ki si 137. mesto deli skupaj z Etiopijo in Kamerunom.
"Korupcijo v največji meri povzroča revščina, ki je tudi glavna ovira za njeno premagovanje," je dejal vodja TI Peter Eigen in dodal, da gre za "dve nadlogi, ki hranita druga drugo in ljudi pehata v krog bede". V podkrepitev svojih besed je Eigen dejal, da zadnjih pet držav s seznama sodi med najrevnejše države sveta.
Znatno povečanje korupcije med letoma 2004 in 2005 je mogoče zaznati med državami, kot so Kostarika, Gabon, Nepal, Papua Nova Gvineja, Rusija, Sejšeli in Šrilanka. Napredek pri zmanjšanju korupcije pa je značilen za Estonijo, Francijo, Hongkong, Japonsko, Jordanijo, Kazahstan, Nigerijo, Katar, Tajvan in Turčijo.