Svet varuhov je medtem že končal delno štetje glasov v nekaj mestih in izidi se glede na tiste, objavljene pred dvema tednoma, niso spremenili. Štetje naj bi bilo končano v Islamšaru in Robat-Karimu v provinci Teheran, v Karazu zahodno od prestolnice, Zahranu in Kermanu na jugu Irana, Babolsarju na severu ter Sarbišehu in Nahbandanu na vzhodu. Svet varuhov je po delnem štetju glasov sporočil, da je na predsedniških volitvah zmagal prav Mahmud Ahmedanidžad.
Štetje bi morali spremljati tudi predstavniki poraženih predsedniških kandidatov Mira Hoseina Musavija in Mehdija Karubija, a se do 12. ure po krajevnem času niso pojavili, zato je svet varuhov ukazal začetek štetja brez njih. Poraženi opozicijski kandidat Mir Hossein Musavi se z odločitvijo sveta varuhov ne strinja, saj je prepričan, da so bili rezultati ponarejeni in morajo biti volitve, na katerih je ponovno zmagal Mahmud Ahmadinedžad, razveljavljene.
Preiskava skrivnostnega uboja
Iranski predsednik Ahmadinedžad pa je danes pravosodne organe pozval, naj raziščejo "skrivnosten uboj" mlade protestnice Nede Age Soltan, ki je postala simbol upora proti režimu. Ahmadinedžad je v pismu ajatoli Mahmudu Hašemiju Šahrudiju dejal, da so tuji mediji dogodek izkoristili kot propagando, nasprotniki iranskega naroda pa so ga zlorabili proti njemu.
Ahmadinedžad je v pismu še napisal, da so Nedo 20. junija ubili za zdaj neznani elementi na zelo skirvnosten način. Smrt 27-letne študentke glasbe je ujela kamera, posnetek pa si je na internetu ogledalo na milijone ljudi.
Izpustili pet uslužbencev ministrstva
Iran je sporočil, da je izpustil pet od devetih pridržanih uslužbencev britanskega veleposlaništva v Teheranu, ostale pa še zaslišujejo. Po besedah predstavnika tamkajšnjega zunanjega ministrstva sta se namreč britanski zunanji minister David Miliband in njegov iranski kolega Manucher Mottaki slišala po telefonu. Miliband naj bi v pogovoru poudaril predvsem to, da se Velika Britanija nima nikakršnih namenov vmešavati v notranje zadeve Irana.
Iranske oblasti so zaposlene na veleposlaništvu aretirale včeraj na podlagi domnev, da so ti odigrali pomembno vlogo v nasilnih povolilnih protestih. Miliband je aretacije označil za nadlegovanje in zastraševanje.
Britanski premier Gordon Brown je danes obsodil dejanje iranskih oblasti, ki so pridržele uslužbence britanskega veleposlaništva v Teheranu. Poudaril je, da je to dejanje neprejemljivo in neupravičeno.
Vnovično nasilje
Iranske varnostne sile so se po poročanju očividcev, saj je novinarjem tujih medijev že nekaj časa prepovedano poročati z iranskih ulic, včeraj spet spopadle z okoli 3000 ljudmi v bližini mošeje na severu Teherana in pri tem uporabile solzivec in gumijavke.
Nekateri protestniki so se uprli in vzklikali "Kje je moj glas?", nakar so sledili brutalni prizori, ko so pripadniki varnostnih sil na primer pretepali starejše ljudi.
Nasilje naj bi sicer izbruhnilo na shodu, ki je načrtno sovpadal s spominsko slovesnostjo, ki vsako leto poteka za ajatolom Mohamedom Beheštijem, ki je bil ubit leta 1981 in v islamski republiki velja za mučenika.
Mednarodna federacija za človekove pravice (FIDH) s sedežem v Parizu, ki se sklicuje na več neodvisnih virov v Iranu, je sicer medtem sporočila, da je v iranskih zaporih po predsedniških volitvah 12. junija še vedno več kot 2000 ljudi ter da jih poleg tega na stotine pogrešajo.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.