Čilenske oblasti so razglasile popolno prepoved lova na kite v 5000 kilometrov dolgem in 322 kilometrov širokem pasu vzdolž čilenske obale. To je ob začetku 60. srečanja Mednarodne komisije za kitolov sporočila čilenska predsednica Michelle Bachelet. Predlaga tudi, da bi obalne vode Čila postale naravno zavetišče za 43 vrst kitov, vendar mora njen predlog podpreti še kongres.
Trenutno je na svetu 2.200 modrih kitov, kar je 100-krat manj kot v začetku 19. stoletja. Čile so sicer že sprejele moratorij na kitolov, ki pa bi se iztekel leta 2025. Tako prijazni do kitov pa niso na Japonskem, Norveškem in v Islandiji, kjer kljub moratoriju, ki ga je Mednarodna komisija za kitolov sprejela leta 1986, še naprej lovijo kite. Kitolov je sicer dovoljen tudi Eskimom, ki živijo na severu Rusije, Grenlandije in Aljaske.
Srečanje komisije se je sicer začelo s sporom med zagovornicami in nasprotnicami kitolova. Velika Britanija je namreč na zasedanju predstavila podatke, po katerih je 42 odstotkov kitov, ki jih ulovijo japonska ladje, brejih samic, mnoge pa še skrbijo za mladiče. Predstavnik Japonske se je ostro odzval in Britaniji očital napačno interpretacijo podatkov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.