Kitajski oporečnik Čen Guangčeng je po šestih dneh zapustil ameriško veleposlaništvo v Pekingu. Neimenovani uradnik z ameriške ambasade je dodal, da se je Čen nato odpravil na zdravljenje v bolnišnico v Pekingu. Čen je namreč v slabem zdravstvenem stanju, saj so ga v hišnem priporu nadzorniki pretepali, prav tako tudi njegovo ženo in sina.
Dogodek bi lahko vplival tudi na pogovore ob uradnem obisku ameriške zunanje ministrice Hillary Clinton na Kitajskem. "Kitajska je zelo nezadovoljna. Delovanje ZDA je vmešavanje v kitajske notranje zadeve in Kitajska tega ne more sprejeti," je izjavil tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Liu Weimin. Kitajska tako zahteva, da se ZDA opravičijo in zagotovijo, da se podobni incidenti ne bodo več dogajali.
ZDA so se na zahtevo po opravičilu odzvale v zadržanem, a spravljivem tonu. Neimenovani ameriški diplomat je namreč dejal, da se podobni incidenti "ne bodo več dogajali". Po besedah Clintonove pa je Kitajska Čenu obljubila možnost univerzitetnega šolanja v varnem okolju, sedaj pa je ključno zagotoviti, da bo spoštovala svoje obljube.
Kitajska je zagotovila, da bo Čenu omogočila umik na "varno" nekje na Kitajskem ter mu zagotovila humano obravnavo, je še dodal ameriški diplomat in poudaril, da Čen ni izrazil želje, da bi zapustil domovino.
Čen pa je iz bolnišnice sporočil, da je zapustil ameriško veleposlaništvo le zato, ker so grozili njegovi družini. Kot je dodala Čenova prijateljica Zeng Jinyan, si je Čen želel zapustiti državo, a je bil prisiljen sprejeti dogovor, po katerem bo ostal na Kitajskem in obiskoval pravno fakulteto, da bi zaščitil družino.
V pogovoru za CNN pa je Čen povedal še, da ima občutek, da so ga ameriške oblasti pustile na cedilu. Meni tudi, da je njegovo življenje v nevarnosti, če ostane na Kitajskem, zato si želi oditi v tujino.
V zavetju noči ušel varnostnikom
Slepi borec za človekove pravice je nedavno spektakularno pobegnil iz hišnega pripora. V zavetju noči je namreč preplezal zid in se izognil okoli sto varnostnikom, ki patruljirajo v okolici njegovega doma v pokrajini Šandong, nato pa so ga pripeljali v več sto kilometrov oddaljeni Peking. Pred tem se je po poročanju medijev več mesecev pretvarjal, da ga pobeg ne zanima, zato so varnostniki postali tudi manj pozorni.
Čen je samouki pravnik, ki je sprožil kampanjo zoper prisilne splave v okviru kitajske politike enega otroka. Razkril je, da so kitajske oblasti v pokrajini Šandong prisilile okoli 7000 žensk v prekinitev nosečnosti. Uradno so ga sicer obsodili zaradi oviranja prometa in poškodovanja lastnine najprej na zaporno kazen, nato pa na hišni pripor. Takrat naj bi pretepli njegovo ženo, njegova hči pa naj ne bi smela obiskovati šole. To je sprožilo negodovanje in proteste tako na Kitajskem kot v tujini.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.