Kitajsko vesoljsko plovilo Šendžov 9, ki so ga izstrelili v soboto, se je uspešno povezalo z orbitalnim modulom Tjangong 1, ki kroži okoli Zemlje. Tričlanska posadka, v kateri je prvič tudi 33-letna astronavtka, je že vstopila v modul, kjer bodo v trinajstih dneh ustvarili manjši laboratorij, v katerem bodo izvajali različne poskuse. Cilj programa je državi zagotoviti vesoljsko postajo, na kateri lahko posadka živi več mesecev, po zgledu ruskega Mira in Mednarodne vesoljske postaje.
Novembra lani se je plovilo Šendžov 8 brez posadke uspešno vrnilo na Zemljo, potem ko se je v vesolju dvakrat združilo z modulom Tjangong 1. S tem je Kitajska postala tretja država po ZDA in Rusiji, ki je osvojila tehnologijo za združitev dveh vesoljskih plovil v orbiti.
Čeprav Kitajska zaostaja za velikimi "vesoljskimi" silami, kot sta ZDA ali Rusija, trenutna misija pa nakazuje, da so kitajske oblasti odločene, da se jim tudi na tem področju približajo. Še posebej, ker ZDA v vesolje ne bodo poslale nove rakete s človeško posadko do leta 2017 in tudi Rusija je sporočila, da človeške posadke niso več njihova prioriteta.
Ameriški astronavti naj bi sicer na mednarodne vesoljske postaje (ISS) potovali z nosilnimi raketami zasebnih podjetij, predsednik Barack Obama pa je napovedal, da bodo do leta 2025 zgradili novo vesoljsko plovilo za dolge polete. Kitajski znanstveniki pa načrtujejo, da bi lahko že do leta 2020 poslali človeka na Luno.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.