
Japonski zunanji minister Nobutaka Mačimura je pripotoval v Peking, kjer se je sestal s svoji kitajskim kolegom Lijem Džaošingom. Od Kitajske še enkrat zahteval opravičilo ter povrnitev stroškov za uničeno japonsko lastnino. "Menimo, da so razmere vredne obžalovanja. Želimo, da se kitajska vlada odzove iskreno in v skladu z mednarodnimi pravili," je dejal Mačimura. Li na zahteve ni pristal, po njegovem mnenju je Japonska "ranila čustva kitajskega naroda glede vprašanja Tajvana, mednarodnih vprašanj, tudi vprašanja človekovih pravic in predvsem glede njenega obravnavanja zgodovine". "Kitajska vlada ni storila ničesar, kar bi terjalo opravičilo. Odzvali smo se na podlagi zakonov," je še dejal.
Odnose med vzhodnoazijskima velesilama ocenjujejo za najslabše v zadnjih desetletjih. Po kitajskih mestih se vrstijo novi protijaponski protesti, ki jih je spodbudilo domnevno japonsko potvarjanje zgodovine. Kitajski protestniki od Japonske zahtevajo, naj umakne sporne učbenike, v katerih poboje več deset tisoč Kitajcev med japonsko zasedbo njihove države obravnavajo kot "incident". Japonska odgovarja, da knjige izdajajo zasebne družbe, vsaka šola pa se sama odloči, katero bo uporabljala.

Največ ljudi se je tokrat zbralo v provinci Šendžen v bližini Hongkonga, bilo jih je okoli 10 tisoč. Več sto se jih je na ulice podalo v Donguanu in Čengduju, dva tisoč delavcev pa je nezadovoljstvo izražalo tudi v neki tovarni v provinci Gungdong, ki je v lasti Japoncev. V mandžurskem mestu Šenjang so protestniki z jajci obmetavali japonski konzulat. V Šanghaju, kjer se je včeraj zbralo kar 20 tisoč protestnikov, pa je bilo danes mirno. Podobno je v Pekingu, kjer posebne policijske enote še vedno varujejo japonsko veleposlaništvo.
Okoli petdeset Kitajcev je protestiralo tudi pred japonskim veleposlaništvom v vietnamski prestolnici Hanoi in zahtevalo, naj Japonska zapusti Kitajsko. O incidentu pa poročajo tudi iz japonskega mesta Osaka. Nek moški se je zažgal pred tamkajšnjim kitajskim konzulatom.

Japonski minister za trgovino Šoiči Nakagava je Kitajsko opozoril, da utegne val protestov škodovati njenemu ugledu v svetu, posredno pa tudi njenemu gospodarstvu.
"Med japonskimi pa tudi drugimi poslovneži narašča strah, da bodo njihove družbe uničene, če bodo vznemirili Kitajsko," meni Nakagava. Letna trgovska menjava med državama sicer znaša kar 178 milijard ameriških dolarjev.
Razlog za napete odnose med Japonsko in Kitajsko, ki si obe prizadevata postati vodilni azijski vojaški in ekonomski velesili, je mogoče iskati tudi v njunem rivalstvu za energetske vire. Nasprotja so se še poglobila, ko je Japonska napovedala, da bo v spornem območju v Vzhodnokitajskem morju, ki si ga lastita obe državi, začela črpati nafto. V Tokiu poudarjajo, da bi omenjeni spor lahko predali mednarodnemu sodišču, česar pa naj vsaj za zdaj še ne bi nameravali storiti.