"Z izvajanjem projekta Dulan naj bi vnovič začeli marca," je dejal tiskovni predstavnik urada za boj proti revščini v provinci Qinghai in pojasnil, da bo kitajska vlada prevzela financiranje projekta od Svetovne banke, ki financiranje zavrača zaradi pritiskov Tibetancev in organizacij za zaščito človekovih pravic.
Svetovna banka se je konec 90. let obvezala, da bo za projekt, ki predvideva preselitev 58.000 ljudi, Kitajski ponudila posojilo v višini 40 milijonov dolarjev. Gre predvsem za pripadnike kitajskih ljudstev, večinskega Han in muslimanskega Hui, ki živijo v vzhodnem delu province Qinghai, ki je del zgodovinskega Tibeta, v okrožje Dulan, ki leži na neobdelanem območju Qaidam v osrednjem delu province. Leto dni kasneje je Svetovna banka zaradi silovite kampanje tibetanskih gibanj v izgnanstvu in organizacij za zaščito človekovih pravic preklicala podporo projektu in se izognila obtožbam, da s Kitajsko sodeluje pri množični imigraciji Kitajcev v Tibet in uničevanju budistične kulture.
Peking trdi, da projekt, ki je del razvojne politike zapostavljenega zahoda države, predstavlja dobro priložnost za pomoč revnemu kitajskemu prebivalstvu. Projekt predvideva izgradnjo infrastrukture in povečanje obstoječega vodnega zbiralnika za oskrbo 120 novih vasi, ki naj bi jih zgradili v okrožju Dulan.
Tiskovni predstavnik siromašnega okrožja Minhe, od koder naj bi prišel del preseljenih prebivalcev, je povedal, da so 600 ljudi že lani poslali v Dulan, da bi se tam poskusno nastanili, medtem ko je 400 družin tam začasno obdelovalo zemljo. Sicer pa naj bi iz okrožja Minhe v Dulan poslali skupno 20.000 prebivalcev, je še povedal predstavnik okrožja, ob tem pa ni navedel točnega datuma selitve.
Projekt preseljevanja prebivalstva je naletel na ostro kritiko Tibetancev v izgnanstvu, ki ocenjujejo, da bo selitev 58.000 prebivalcev, od katerih je polovica pripadnikov kitajskih narodov Han in Hui, razredčila tibetansko prebivalstvo v provinci, ki meji na avtonomno pokrajino Tibet.
V poročilu Svetovne banke iz leta 2000 je zapisano, da projekt pomeni nevarnost za uničenje budistične kulture, ki je značilna za ta del sveta. Kitajska je v zadnjih desetletjih razselila več milijonov ljudi, da bi pospešila gospodarski razvoj zahodnega dela države, in sicer avtonomnih pokrajin Xinjiang in Tibet ter provinc Qinghai in Gansu. Kotlina Qaidam v okrožju Dulan ima neštete naravne vire, predvsem nafto, plin, surovine za pridobivanje stekla, cinka, bakra in svinca.