Simon Čeng, sicer državljan Hongkonga, ki je delal za britansko vlado skorajda dve leti, trdi, da so ga pripadniki kitajske tajne policije "vklenili, mu prevezali oči in poveznili kapuco na glavo", je za BBC dejal 29-letnik. "Dejali so, da delajo za tajno policijo in da človekove pravice ne obstajajo. Nato so me začeli mučiti."
Priklenili so ga na jekleni stol za mučenje (t. i. tiger chair), obesili na X-križ , kjer je visel "ure in ure", ga obtožili, da je britanski vohun. Več ur je moral opravljati "ekstremne fizične vaje", pri tem so ga pretepali. Podvržen je bil tudi pomanjkanju spanja, silili so ga, da je pel kitajsko himno, da bi ostal buden. "Bilo je izjemno boleče."
Med drugim so ga zasliševali, ali pozna koga, ki dela za britansko obveščevalno agencijo, kakšna je njegova vloga v protestih, kaj ve o prebivalcih celinske Kitajske, ki so se pridružili demonstracijam. "Želeli so vedeti, kakšno podporo, denar in opremo Velika Britanija daje protestnikom."
Čeng trdi tudi, da je videl druge Hongkonžane v kitajskem pridržanju. "Videl sem množico Hongkonžanov, ki so jih aretirali in zasliševali."
Med mučenjem je povedal gesla svojega telefona in profilov na družbenih omrežjih, razkril imeni dveh britanskih uslužbencev konzulata, ki sta v preteklosti delala v vojski in obveščevalni službi, ter povedal podrobnosti o ljudeh, ki so sodelovali na protestih.
Na koncu so ga prisilili, da je posnel dve priznanji – v enem je priznal, da je izdal domovino, v drugem pa spodbujanje k prostituciji.
Vse skupaj naj bi se dogajalo avgusta letos, ko je Čeng obiskal južnokitajsko mesto Šendžen. Hongkong – nekdanja britanska kolonija, se je leta 1997 vrnila pod okrilje Kitajske, a z določeno stopnjo avtonomije po principu "ena država, dva sistema". Meja med mestom in celinsko Kitajsko tako še vedno spominja na mednarodno mejo, saj je Hongkong obdržal nadzor nad lastnimi mejami – a kot je Čeng spoznal na lastni koži, je v praksi meja velika bolj zabrisana.
Lani se je odprla železniška povezava med Hongkongom in Šendženom, na postaji West Kowloon pa je postavljena mejna točka. In prav tu so ga na postaji pričakali predstavniki celinske, kitajske policije in poslali nazaj v Šendžen.
Britanski zunanji minister Dominic Raab je dejal, da so njegove trditve kredibilne: "Ogorčeni smo nad sramotnim ravnanjem, ki ga je doživljal Čeng v pridržanju na celinski Kitajski… in kitajskim oblastem smo dali jasno vedeti, da pričakujemo, da bodo zadevo raziskali in da bodo odgovorni za dejanja odgovarjali."
Za BBC Radio je potrdil, da je že pozval na zagovor kitajskega veleposlanika, a so na kitajskem zunanjem ministrstvu dejali, da poziva ne bodo sprejeli – namesto tega bodo pozvali na zagovor britanskega veleposlanika, da "izrazijo svoje ogorčenje". "Upamo, da bo Velika Britanija ravnala preudarno in se prenehala vmešavati v Hongkong in kitajske notranje zadeve, saj bo to, konec koncev, le škodovalo britanskim interesom."
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.