Kitajska je ratificirala podnebni sporazum, ki so ga decembra lani sprejeli v Parizu, je sporočila državna tiskovna agencija Xinhua. Kot je bilo pričakovano, so ji sledile tudi ZDA. Ratifikacijo je oznanil ameriški predsednik Barack Obama, ko je prispel na srečanje G20.
Državi sta največji onesnaževalki na svetu, saj je Kitajska odgovorna za četrtino, ZDA pa za 15 odstotkov vseh svetovnih emisij.
Sporazum določa omejitev dviga globalne temperature za največ dve stopinji Celzija do konca stoletja, z željo približati se 1,5 stopinje. Učinkovati naj bi začel leta 2020.
Podnebni sporazum, ki je bil sprejet konec lanskega leta v Parizu, aprila pa ga je na sedežu ZN podpisalo 175 držav, bo začel veljati, ko ga bo ratificiralo ali kako drugače doma potrdilo 55 držav, ki predstavljajo 55 odstotkov vseh izpustov toplogrednih plinov.
Ratifikacija Kitajske in ZDA zagotovo pomeni velik korak k uveljavitvi. Kot dodajajo svetovni mediji, poteza priliva na pritisk na ostale članice G20, da se zavežejo k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov.
Do zdaj je poleg Kitajske in ZDA sporazum retificiralo 23 držav. Slovenija bi lahko ratifikacijski postopek začela takoj, ko bo sporazum potrjen v Evropskem parlamentu, kar je pričakovati do konca leta.
Strokovnjaki opozarjajo, da se cilj sporazuma že oddaljuje, saj je ukrepanje prepočasno. Že 14 zaporednih mesecev se temperature na globalni ravni zvišujejo.
Pozitivni odzivi z vseh koncev sveta
Odzivi na potezo Kitajske in ZDA, ki sta danes uradno pristopili k pariškemu podnebnemu sporazumu, so pozitivni. ZN pravijo, da je ratifikacija teh dveh držav velik korak k hitri uveljavitvi sporazuma. Okoljevarstvene organizacije prav tako poudarjajo pomen čimprejšnjega ukrepanja, da bi se izognili najhujšim posledicam podnebnih sprememb.
"Rada bi se zahvalila Kitajski in ZDA za ratifikacijo tega prelomnega dogovora - dogovora, od katerega je odvisna možnost za trajnostno prihodnost za vse narode in vse ljudi. Prej kot bo pariški sporazum ratificiran in se bo v celoti začel izvajati, bolj gotova bo ta prihodnost," je v izjavi zapisala izvršna sekretarka Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC) Patricia Espinosa.
Uveljavitev pariškega sporazuma poudarja, da se "moment in mednarodna solidarnost, ki smo ji bili priča v letu 2015, med majhnimi in velikimi, med bogatimi in revnimi narodi nadaljuje v letu 2016", je dodala.
Priložnost, da se tudi druge države pridružijo temu "valu ambicij in optimizma za boljši in bolj trajnosten svet", bo po njenih besedah poseben dogodek, ki ga 21. septembra v New Yorku pripravlja generalni sekretar ZN Ban Ki Moon. Ta je danes, ko je iz rok ameriškega predsednika Baracka Obame in kitajskega predsednika Xi Jinpinga prejel dokumentacijo o pridružitvi k sporazumu, izrazil optimizem, da bo pariški podnebni sporazum začel veljati do konca leta.
Greenpeace: to je velik korak k uveljavitvi sporazuma
V okoljevarstveni organizaciji Greenpeace so v odzivu zapisali, da je dejstvo, da sta se k sporazumu pridružili državi, ki v ozračje izpustita največ toplogrednih plinov, velik korak k uveljavitvi sporazuma in bi moralo pomeniti začetek veliko volj ambicioznega mednarodnega ukrepanja na področju podnebja.
"Svet ima končno dogovor, katerega uradni podpisnici sta tako Kitajska kot ZDA. To kaže na novo obdobje v globalnem odzivu na podnebne spremembe. Obe državi morata sedaj okrepiti in pospešiti svoje napore za oblikovanje prihodnosti, ki se bo izognila najhujšim učinkom podnebnih sprememb," je zapisala vodja Greenpeace International Jennifer Morgan.
Skupna napoved Kitajske in ZDA pošilja po mnenju Greenpeacea v svet močan signal, da se je "Pariz" premaknil od dogovarjanja k ukrepanju. Ta trenutek bi moral biti začetek, ne konec, svetovnega ukrepanja glede podnebja, menijo v organizaciji.
V Svetovnem skladu za varstvo narave (WWF) so opozorili, da je časa za ukrepanje vedno manj. "Ko je leto 2016 na poti k temu, da bo najtoplejše leto v zgodovini, je opomnik, da imamo na voljo zelo malo dragocenega časa za ukrepanje, da bi zagotovili, da bo dvig globalne temperature precej pod dvema stopnjama Celzija," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Pascal Canfin iz WWF.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.