Kitajski premier Wen Jiabao se je srečal s predsednikom Evropskega sveta Hermanom van Rompuyem in predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom. Po srečanju je Wen dejal, da si je njegova država pripravljena še bolj prizadevati za rešitev evropske dolžniške krize, vendar ni pojasnil, kako namerava Kitajska sodelovati pri reševanju krize evra. Wen je sicer nedavno izjavil, da Peking razmišlja o pomoči preko Mednarodnega denarnega sklada ali skladov za zaščito evra.
Van Rompuy pa je po srečanju dejal, da sta z Barrosom pritisnila na Wena, naj Kitajska bolj odpre svoja tržišča. "Večkrat sem poudaril potrebo po enakih pogojih za evropsko gospodarstvo, vključno z boljšim dostopom za evropska podjetja, zaščito investicij in intelektualne lastnine ter naše skrbi glede protekcionizma," je poudaril Van Rompuy.
Vrh EU in Kitajske bi moral biti že oktobra lani, a je bil zaradi kriznih sestankov, na katerih so članice Unije reševale evro, preložen. Barroso in Van Rompuy se bosta v okviru vrha sestala tudi s kitajskim predsednikom Hu Jintaom in podpredsednikom vlade Li Keqiangujem.

Kitajska je sicer vse bolj zaskrbljena zaradi krize v Evropi in je večkrat pozvala voditelje EU, naj se resno lotijo reševanja razmer, ki so po mnenju zunanjega ministrstva v Pekingu dosegle "kritičen trenutek".
Trgovinske vezi med EU in Kitajsko so se v zadnjem desetletju bistveno okrepile in Kitajska je za ZDA druga najpomembnejša gospodarska partnerica Unije. Blagovna menjava med stranema dnevno preseže milijardo evrov. Izvoz EU na Kitajsko se je s 26 milijard evrov v letu 2000 povečal na 113 milijard evrov v letu 2010, uvoz iz Kitajske pa s 75 milijard evrov leta 2000 na 283 milijard evrov v letu 2010.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.