
"Osredotočili se bomo na razvoj novih orožij in tehnologij ter spodbudili modernizacijo naših oboroženih sil," je dejal kitajski premier Wen Jiabao ter poudaril, da med prednostne naloge sodi tudi spodbujanje ruralnega razvoja. "Kmetje ne smejo ostati zadaj," je še opozoril Jiabao.
Zaradi ptičje gripe in sarsa, ki sta na Kitajskem pustila tako zdravstvene kot tudi gospodarske posledice, so se odločili več investirati tudi v izgradnjo sanitarne in zdravstvene infrastrukture.
Washington ne verjame uradnim kitajskim podatkom
Ameriško obrambno ministrstvo meni, da je kitajski vojaški proračun najmanj štirikrat večji od uradnih številk kitajske vlade, saj Peking med vojaške izdatke ne prišteva raziskav in razvoja novega orožja, prav tako pa vojaški proračun ne vključuje nabav orožja v tujini. Znaten del vojaškega proračuna je sicer namenjen za plače vojakom.
Sicer pa je Kitajska sprožila diplomatsko ofenzivo, katere namen je po besedah kitajskega zunanjega ministra Li Zhaoxinga "pridobiti kar največ prijateljev." Dotaknil se je kritik zaradi kršenja človekovih pravic, ob čemer je dejal, da kritiki "vidijo drevesa, ne pa celega gozda." Poudaril je, da je Kitajsko vodstvo zavezano spoštovanju človekovih pravic, tisti, ki tega ne vidijo, pa delajo veliko napako.
Tajni dokumenti ZDA nakazujejo jedrsko sodelovanje Kitajske in Pakistana
Tajni ameriški dokumenti iz druge polovice prejšnjega stoletja, ki so bili objavljeni v petek, kažejo številne domneve ZDA o varnostnem in vojaškem sodelovanjem med Kitajsko in Pakistanom. Med drugim naj bi Kitajska v poznih 70-tih letih tudi pomagala Pakistanu pri jedrskih projektih, je povedal predstavnik arhiva na univerzi v Washingtonu William Burr. Točno, kaj so ZDA o teh aktivnostih vedele, in koliko je bila Kitajska res vpletena v pakistanski jedrski program, sicer še vedno ostaja skrivnost, je dodal Burr, ki je imel priložnost preučiti te dokumente.
Od novoobjavljenih tajnih dokumentov so najstarejši iz leta 1965. V teh dokumentih med drugim piše, da Kitajska leta 1982 ni hotela dati "nedvoumnega odgovora" na ameriška vprašanja o pomoči Pakistanu. Prav tako naj bi State Department leta 1983 prišel do zaključka, da Kitajska pomaga Pakistanu pri izdelavi jedrskega materiala in mogoče celo pri sestavi jedrskega orožja. Podobne pomisleke naj bi leta 1989 imela administracija predsednika Georgea Busha st., vendar pa so kitajski diplomati še istega leta to zanikali.
Kot še kažejo omenjeni dokumenti, so ZDA leta 1992 zaradi domnev o "nenehnih kitajskih aktivnosti pri pakistanskem programu za razvoj jedrskega orožja" pritisnile na Kitajsko, naj vzpostavi strožji nadzor nad prodajo jedrskega reaktorja Pakistanu.