Ameriško obrambno ministrstvo pričakuje, da bo Kitajska izgradila celo vrsto vojaških baz po svetu, kaže letno poročilo Pentagona. Kot morebitne lokacije se omenja Bližnji vzhod, Pakistan in območje jugovzhodne Azije ter zahodnega Pacifika. S tem naj bi želela zavarovati svoje investicije v iniciativi Pas in pot oziroma novi kitajski svilni poti, ter se izpostaviti kot nova globalna velesila.
Uradni Peking ima trenutno samo eno čezmejno vojaško bazo, in sicer v Džibutiju, a "poskušal naj bi vzpostaviti dodatne vojaške baze v državah, s katerimi ima dolgotrajne prijateljske odnose in podobne strateške interese, kot je Pakistan," so še zapisali v poročilu, ki ga povzema The Guardian. Ta prizadevanja bi sicer lahko zaustavila nezaupljivost držav, da bi na svojem ozemlju gostile sile Ljudske osvobodilne vojske.
Že v lanskem letu so zaokrožile informacije o morebitni gradnji kitajske vojaške baze v Afganistanu, natančneje ob Vakanskem koridorju. The Washington Post je nedavno pisal o oporišču z velikim številom kitajskih vojakov na ozemlju vzhodnega Tadžikistana, blizu strateško pomembnega Vakanskega koridorja, Kitajske in Pakistana. "Kitajski voditelji izkoriščajo gospodarsko rast, diplomatski in vojaški vpliv države, da bi vzpostavili prevlado v regiji in razširili mednarodni vpliv," še piše v poročilu.

Kitajski interesi na območju Arktike
Pentagon ob tem opozarja tudi na poglabljanje kitajskih aktivnosti na območju Arktike, kjer bi prav tako lahko okrepili svojo vojaško prisotnost, kar po mnenju Pentagona vključuje tudi prisotnost podmornic, ki bi v vodah Arktike delovale kot "sredstvo odvračanja pred jedrskimi napadi". Poročilo ob tem omenja še Dansko, ki je izrazila zaskrbljenost zaradi kitajskega zanimanja za Grenlandijo, kar vključuje tudi predloge o postavitvi raziskovalne baze, razširitvi rudarjenja in obnovi letališča. "Civilne raziskave bi lahko podpirale okrepljeno kitajsko vojaško prisotnost v Arktičnem oceanu, kar bi lahko vključevalo tudi namestitev podmornic."

Kitajska je na nekaterih otokih v Južnem kitajskem morju, ki si ga prisvajata tudi Vietnam in Tajvan, že vzpostavila vojaška oporišča.
Kitajska vohuni za najnovejšo tehnologijo
Poročilo navaja, da Kitajska nadaljuje z modernizacijo svojih vojaških sil ter izrablja "različne metode za pridobivanje najnovejših tehnologij" za vojaške namene, poroča CNN. Kitajska naj bi "tehnologijo kradla" z vohunjenjem, kibernetsko krajo in izrabljanjem dostopa, ki ga imajo zasebni kitajski državljani do določenih tehnologij.
Razvijali pa naj bi tudi naprednejšo tehnologijo, kot so hipersonične rakete; Pentagon pa opozarja tudi na dejstvo, da se je obrambni proračun Kitajske v zadnjih desetih letih kar podvojil.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.