4. junija letos bo minilo 70 let, odkar je Mao Cetung na Trgu nebeškega miru v Pekingu razglasil rojstvo Ljudske republike Kitajske. Eden izmed bolj krvavih dogodkov v tej zgodovini je pokol na Trgu nebeškega miru v Pekingu, kjer so pred 30 leti kitajske oblasti krvavo zatrle študentske proteste. Po ocenah, ki so prišle v javnost šele pred dvema letoma, je kitajska vojska ubila najmanj 10.000 ljudi, tiste, ki pa so odigrali ključno vlogo v gibanju, so zaprli na podlagi "kontrarevolucionarnih obtožb".
Čeprav je na Kitajskem sicer vsakršno omenjanje obletnice prepovedano, je letos kitajski obrambni minister Wei Fenghe celo podal komentar in krvavo zatrtje študentskih protestov označil za pravilno politiko. Regionalni varnostni forum v Singapurju naj bi nagovoril dan po tem, ko je namestnik ameriškega obrambnega ministra Patrick Shanahan posvaril Kitajsko pred spodkopavanjem suverenosti sosednjih držav. Fenghe je dejal, da je bil incident posledica političnih pretresov in da je vlada sprejela ukrepe za zaustavitev teh pretresov. To je označil za pravilno politiko, saj je "država ravno zaradi tedanje politike doživela velike spremembe v smeri stabilnosti in razvoja".

Kot je še poudaril Fenghe, ne bodo dopustili, da bi ZDA ustrahovale Kitajsko zaradi njihove politike v Tajvanu, na Južnokorejskem morju in v avtonomni regiji Xinjiang. Pri prizadevanjih za ponovno združitev Tajvana s Kitajsko se slednja ne bo odrekla uporabi sile, je povedal Wei, in opozoril, da bi bilo "zelo nevarno" podcenjevati voljo Pekinga. Je pa dodal, da si bodo iskreno prizadevali za miren proces združitve. Državi sta sicer ločeni od konca državljanske vojne leta 1949, vendar pa Kitajska Tajvan še vedno vidi kot del svojega ozemlja.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.