Novinar Londonske televizijske postaje ITV News John Ray je skušal poročati o protestu v podporo Tibetu v pekinškem parku, uslužbenci varnostnih služb pa naj bi ga podrli na tla in celo pridržali, ker so ga zamenjali za protestnika. Zato je tiskovna predstavnica MOK Giselle Davies poudarila, da novinarjev ne bi smel nihče ovirati pri delu.
"MOK obsoja vsakršne poskuse oviranja novinarjev, ki opravljajo svoje delo v skladu s pravili in zakoni," je Daviesova povedala medijem. "Upamo, da je bil ta primer ustrezno obravnavan. Kaj takega se ne sme ponoviti." V Pekingu je sicer med kitajskimi oblastmi in tujimi novinarji prišlo že do vrste incidentov, kar vzbuja dvome o tem, ali je Peking obdržal svojo obljubo o neomejenem dostopu do informacij v času iger. Na večkratna vprašanja, ali je uslužbence MOK sram, da Kitajska ni izpolnila svojih obljub, je Daviesova odgovorila le, da so zadovoljni s kitajskim vodenjem športnih prireditev.
Kitajske oblasti so mislile, da gre za protestnika
Štiriinštiridesetletni Ray je povedal, da ga je policija ustavila, ko je hitel v kitajski park etnične kulture, južno od glavnega olimpijskega stadiona, kjer je potekal protest. Sledil je fizični obračun in Ray je končal na tleh sredi udarcev in suvanja. Šele ko mu je uspelo pokazati svojo novinarsko akreditacijo, so ga izpustili. Uradnik pekinškega urada za javno varnost je pojasnil, da so policisti mislili, da gre za enega izmed protestnikov.
Policija je pridržala protestnike – sedem Američanov in žensko, ki je pol Tibetanka in ima japonsko državljanstvo – ter jih izgnala iz države, je sporočila organizacija Students for a Free Tibet, ki je pripravila protest. Pet aktivistov je zaprlo vhod v park, medtem ko so drugi na mostu v parku razvili zastavo "Svoboden Tibet". To je bil doslej največji protest v Pekingu, kjer se je od začetka iger zvrstilo več kratkih zborovanj, v katerih je sodelovalo po manj kot pet oseb.
Kitajske oblasti zanikajo, da bi bili aktivisti v hišnem priporu
Organizacijski odbor iger v Pekingu je poudaril, da Kitajska politika v zvezi z demonstranti spoštuje svobodo govora ter da so posebna območja za proteste predvidena stran od prizorišč športnih tekmovanj. Julija so kitajske oblasti sporočile, da bodo v času iger protesti dovoljeni v treh parkih, ki so daleč stran od glavnih olimpijskih prizorišč. Edini pogoj je, da protestniki vložijo vlogo pet dni prej, odgovor pa naj bi prejeli najmanj 48 ur pred načrtovanim protestom.
"Mislim, da je za Kitajsko to korak naprej in zelo lepa gesta," je dejal tiskovni predstavnik organizacijskega komiteja Wang Wei ter dodal, da nima podatka o tem, koliko protestov so oblasti odobrile. Na omenjenih območjih niso zabeležili nobenega protesta, varuh človekovih pravic pa je v sredo poročal, da so varnostni agenti prijeli kitajsko aktivistko Ji Sizun po tem, ko je prijavila protest proti korupciji.
Isti dan je tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva povedal, da novinarji, ki namigujejo, da so kitajski aktivisti, ki so želeli protestirati, v hišnem priporu ali pa so jim kako drugače preprečili protest v času iger, "širijo neresnice" o Kitajski.
"Na Kitajskem ne preganjamo niti ne zapiramo nikogar zaradi določenih izjav, samo tisti, ki kršijo zakone, bodo kaznovani v skladu z zakonom," je dejal Qin Gang: "V skladu z zakonom kitajski državljani uživajo svobodo govora in druge pravice in svoboščine."
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.