Chang'e I je iz izstrelišča v Sečuanu na jugozahodu Kitajske proti cilju poletel ob 12 uri in 5 minut po srednjeevropskem času, misija raziskovanja in kartiranja luninega površja pa naj bi trajala leto dni.
Kitajska je sondo Chang'e poimenovala po kitajski boginji, ki je v mitologiji poletela na Luno. Sondo je sicer izstrelila samo nekaj tednov po Japonski, ki je v lunino orbito prav tako poslala raziskovalni satelit. Japonska je s tem naredila velik korak naprej v 'azijski vesoljski tekmi', ki jo državi sicer uradno vztrajno zanikata.
Zaradi izstrelitve kitajske nosilne rakete Dolgi pohod 3A, ki je proti Luni ponesla raziskovalno sondo Chang'e I, so sicer morali evakuirati več tisoč ljudi, ki sicer živijo v okolici izstrelišča v kraju Šičang v pokrajini Sečuan. Izpraznili so območje v radiju 2,5 kilometra, kjer je potekala načrtovana pot rakete. Izstrelitev si je lahko v živo ogledalo tudi okoli 2000 turistov, ki so za vstopnice morali odšteti okoli 75 evrov.
Sonda naj bi se v Lunino orbito utirila 5. novembra, prve fotografije površja pa naj bi nazaj na Zemljo poslala do konca novembra. Sonda bo Lunino površje raziskovala približno leto dni, so napovedali v kitajski vesoljski agenciji.
Izstrelitev Chang'e I je prvi korak v tristopenjski misiji kitajskega osvajanja Lune. Leta 2012 naj bi sledila naslednja stopnja, ko bo Kitajska na Luno poslala robotsko vozilo. Približno pet let kasneje naj bi na Lunino površje poslali novo raziskovalno robotsko vozilo, ki bi se moralo vrniti in s seboj prinesti tudi vzorce z Luninega površja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.