Indijski premier upa, da bo njegov obisk okrepil zaupanje in razumevanje med državama, prebivalstvoma in vladama. Vajpayee je imel tudi predavanje na univerzi v Pekingu, kjer je govoril predvsem o približevanju Indije in Kitajske. "Bil sem presenečen glede skladnosti naših stališč. Če bomo ukrepali skladno, nas bo svet le stežka prezrl," je menil indijski premier. Državi imata tudi podobne probleme, pri čemer je izpostavil neenakomeren razvoj in velike razlike v dohodkih med prebivalci. Indijski premier je obisk izkoristil tudi za kritike na račun Pakistana. Med pogovorom s kitajskim kolegom je pozval Islamabad k ustavitvi "čezmejnega terorizma", pri čemer naj bi mu pritrdil tudi kitajski premier.
Odnosi med Kitajsko in Indijo so se močno poslabšali zaradi obmejne vojne leta 1962, še vedno trajajočega spora glede ozemeljskih zahtev ter dobrih odnosov Kitajske s Pakistanom. Kitajska in Indija nista le državi z največjim številom prebivalstva na svetu, temveč tudi državi z najbolj obetavno gospodarsko rastjo na svetu. V pogovoru za kitajsko televizijo je Vajpayee povedal, da Indija Kitajske ne obravnava kot sovražnika, temveč da bi se morali obe državi kaj naučiti iz napak iz preteklosti.
Vajpayee se bo v torek srečal še z nekdanjim kitajskim predsednikom Jiang Zeminom ter sedanjim predsednikom Hu Jintaom. V okviru šestdnevnega obiska na Kitajskem, ki ga je začel v nedeljo, bo obiskal še staro cesarsko mesto Luoyang in sodobno pristaniško mesto Šanghaj.