
Jutri se na kitajskih in svetovnih borzah po mnenju analitikov obeta precej vroč dan. Potem ko so trgi precej umirjeno reagirali na idejo grškega referenduma in morebiten izstop iz evroobmočja, pričakuje pa se nekoliko burnejša reakcija, če bo do tega dejansko prišlo, dogajanje v Evropi mineva precej v senci kaosa na kitajskih borzah. Obstaja namreč nevarnost, da bi, če se tam razmere zaradi padanja indeksov ne umirijo, k temu pa svoje doda še Grčija, svetovno gospodarstvo znova zdrsnilo v recesijo.
Kot danes poroča Wall Street Journal, se je kitajska centralna banka odločila, da s finančno injekcijo stabilizira majav delniški trg in tako prepreči borzni zlom, ki bi lahko imel hude posledice za kitajsko in svetovno gospodarstvo.
Vlada tako nestrpno čaka jutrišnji dan, ko bi naj bilo jasno, ali ukrepi delujejo in bodo ustavili padanje vrednosti delnic, ki so izgubile že 30 odstotkov v le treh tednih, s čimer bi se tudi ustavila panika vlagateljev, ki hitijo prodajati.
Spletna anketa med vlagatelji je po poročanju Reutersa ob koncu tedna pokazala, da vlagatelji jutri pričakujejo okoli 5-odstotno zvišanje tečajev, da pa po drugi strani menijo, da rast ne bo trajala prav dolgo.
Medtem ko se je količina kitajskih delnic v zadnjih 12 mesecih podvojila, se je kitajska ekonomija v istem času ohlajala, dobički podjetij pa so plahneli. Kitajska vlada sicer obljublja, da bodo z ukrepi zagotovili, da se gospodarstvo ne bo še naprej ohlajalo.
Medtem vladni ukrepi za borze med drugim predvidevajo, da bodo glavni kitajski borzni posredniki skupaj kupili za vsaj 120 milijard juanov oziroma okoli 20 milijard evrov delnic, da pomagajo umiriti trg, prodali pa jih ne bodo vse dokler kitajski borzni indeks Shanghai Composite ne preseže 4,500 točk.
Vlada pa naj bi tudi pritisnila zavoro nad poplavo javnih ponudb delnic kitajskih podjetij in tako zajezila dotok delnic na trg. V zadnjih dneh se je IPO odpovedalo 28 podjetij, ki so prodajo že napovedala, ni pa povsem jasno, ali je šlo za lastno odločitev podjetij zaradi razmer na trgu ali vladno direktivo.
Nekateri analitiki sicer dvomijo, da je mogoče trenutno kitajsko situacijo rešiti z le nekaj ukrepi. Kot pravijo, se je, ko je počil nepremičninski balon, država preusmerila v delniški balon. In ta naj bi zdaj pokal, ter predstavljal grožnjo, da s seboj na dno ponovno potegne svetovno gospodarstvo.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.