Tujina

Kitajci zaupajo kapitalizmu bolj kot Nemci

Washington, 14. 07. 2012 12.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kitajci so danes prepričani, da jim gre bolje kot pred petimi leti, hkrati pa jih tudi večina verjame v svobodno trgovino. Nekoliko večje zaupanje v svobodno trgovino je le še v Braziliji, šele nato pa sledita Nemčija in ZDA.

Kitajski delavec v mestu Šenjang izdeluje sestavne dele za avtomobilsko industrijo.
Kitajski delavec v mestu Šenjang izdeluje sestavne dele za avtomobilsko industrijo. FOTO: Reuters

Zaradi gospodarske krize je prizadet večji del sveta, veliko zemljanov pa odgovornost za krizo pripisuje kapitalizmu in nesposobnim vladam. Največje zaupanje v kapitalizem je še vedno v Nemčiji, ZDA in, presenetljivo, na Kitajskem v kapitalizem polagajo še največ upov. Študija ameriške organizacije Pew Research Center je pokazala, da kar 74 odstotkov Kitajcev zaupa v prosto trgovino, še bolj kot oni pa ji zaupajo Brazilci (75 odstotkov).

Svobodni trgovini sicer zaupa 69 odstotkov Nemcev, kar je za štiri odstotke več kot leta 2007 v predkriznem času. V zadnjih letih pa se je zmanjšalo število Američanov, ki verjamejo v kapitalizem. Leta 2007 jih je v prosto trgovanje verjelo 70 odstotkov, zdaj temu zaupa 67 odstotkov.

Zaupanje v svobodne trge pa je precej upadlo v Španiji in Nemčiji, ki ju je kriza močno prizadela. V Španiji takšen model gospodarstva podpira 47 odstotkov državljanov, kar je za 20 odstotnih točk manj kot pet let pred tem, v Italiji pa je v samo zadnjih treh letih zaupanje padlo za 24 odstotnih točk in trenutno v svobodno gospodarstvo verjame le še polovica Italijanov. Še nižje pa je zaupanje v najbolj prizadeti Grčiji, kjer v svobodne trge verjame 44 odstotkov državljanov. Ker je študija prvič obravnavala tudi Grčijo, primerjave izpred petih let ni mogoče narediti.

A Grčija ni povsem na dnu. Še nižje je namreč Japonska, saj le 38 odstotkov Japoncev verjame v prosto oblikovanje trgov, kar je 11 odstotkov manj kot leta 2007.

Le v štirih državah so bili državljani zadovoljni z gospodarskim položajem v svoji državi. Čeprav bruto domači proizvod na prebivalca na Kitajskem znaša šestkrat manj kot v ZDA, pa so vseeno najbolj zadovoljni prav Kitajci (83 odstotkov), na drugem mestu so Nemci (73 odstotkov), na tretjem mestu so Brazilci (65 odstotkov, na četrtem pa Turki (57 odstotkov).

V Braziliji in na Kitajskem je kar 70 odstotkov državljanov prepričanih, da jim gre danes bolje kot pred petimi leti, medtem ko se v ZDA lahko s to izjavo identificira vsak četrti Američan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikhrast
14. 07. 2012 14.58
-6
Kapitalizem je uspešen in bo ostal uspešen ker ti da šanso da sam nekaj ustvariš. Ljudje so ponosni da so "self-made", da so sami nekaj ustvarili, to je kapitalizem.
Strelja?ko
14. 07. 2012 23.33
+1
Ja ker vsi trobijo o tej ameri... sej ni čudno. Sam pole ko bo pršu pravi "kapitalizem", si bojo še starih cajtov želel...
User392517
14. 07. 2012 13.34
+3
Po mojem mnenju je razlog, da ljudje v polnosti ne zaupajo v kapitalizem, ker imajo na eni strani vedno več v materialnem smislu, na drugi strani pa vedno manj eden drugega, zaradi pritiskov konkurence, tako med ljudmi na trgu delovne sile, kot med podjetji. Ogromno raziskav kaže, da je medčloveški odnos ključni temelj notranjega blagostanja, ker smo ljudje eden drugemu regulatorji notranjih afektov oz. čustev. Ampak tega pravega človeškega stika primanjkuje, zato to praznino oz. potrebo po regulaciji zapolnjujemo na drugačne načine, kot so razne odvisnosti - od nakupovanja, drog, dela, športa. Ekonomski sistem se je razvil tako daleč, da kupujemo stvari, ki jih hočemo, ne pa potrebujemo in to kar hočemo so umetni nadomestki zdrave naravne medosebne regulacije, po domače rečemo pristnega stika, pogovora, sodelovanja, empatije, to kar je človeško. Ni samo kapitalizem, je celoten sistem, od ekosistema, ki je najvišji sistem, do sistema družine, še manjšega intrapsihičnega sistema, posameznikovega biološkega sistema, medosebnega sistema, sistema odnosov in funkcioniranja v lokalni skupnosti, vse je povezano. In vse ima svoje omejitve, ampak gospodarska rast v kapitalizmu očitno ne, kar je totalen paradoks. Tako obupno lovimo srečo kot družba, da smo zašli v ekstrem lovljenja gospodarske rasti, kot da je to edina pot k sreči, ampak ta je omejena. Že sama kriza nam je pokazala, da je nekaj narobe, je opozorilni znak, da je nevidna roka udarila po mizi, ker nam hoče postaviti mejo.
pedritsegonita
14. 07. 2012 13.21
+4
Kapitalizem je zlo za 90% vseh .... Ampak ljudje so požrešni. Nočejo zelenjavne juhice, pač ap se naslanjajo na tortami v izložbi slaščičarne, ki vztrajno vabi lačne želodčke. Ko je bila zelenjavna juhica in svinjski zrezek nam ni bilo pogodu in seveda tople dom in smo si želeli torte. Vendar je v teh prostorih hladno in torta se je izkazala za zelo drago dobrino. DOl z Kapitalizmom...
pgdpgd
14. 07. 2012 12.59
+12
to je njihov predsednik rekel. Če pa tegale kitajčka vprašaš,ki na sliki za drejponkom dela,bo pa vedel povedat,da samo dosti več dela za manj denarja,kot pred desetimi leti.
pgdpgd
14. 07. 2012 13.01
+6
pa še to....in edini v tej delavnici je cel oblečen v zaščitno obleko.Drugi je nimajo.