Dva tedna po katastrofalnem potresu in cunamiju na Japonskem so oblasti danes sporočile, da je število mrtvih preseglo 10.000. Pogrešajo 17.540 ljudi, 2775 je ranjenih. Škoda naj bi dosegla okoli 200 milijard evrov, je sporočila vlada.
Japonski premier Naoto Kan pa je danes v televizijskem nagovoru razmere v jedrski nuklearki Fukušima, ki je bila poškodovana v potresu in cunamiju, označil za kritične. "Smo v položaju, ko ne moremo biti optimistični. Vsak razvoj dogodkov zahteva našo največjo pozornost in skrb," je dejal Kan.
"Sedanje razmere so zelo nepredvidljive. Delamo na tem, da bi preprečili, da bi se razmere poslabšale," je še dejal japonski premier in zagotovil, da vlada dela vse, kar je v njeni moči. Predstavniki japonske agencije za jedrsko varnost so pred tem danes sporočili, da sumijo, da bi lahko prišlo do poškodbe sredice v enem od šestih reaktorjev v Fukušimi, kar bi lahko privedlo do še večjega onesnaženja okolja z radioaktivnostjo.
Opravičil se je kmetom in podjetnikom v bližini nuklearke za škodo, ki so jo utrpeli. Zavrnil pa je možnost, da bi razširili območje za evakuacijo. Glede ocene ZDA, da bi morali območje za evakuacijo razširiti na 80 kilometrov, je dejal, da ima vsaka država svoje standarde, Japonska pa je druge države transparentno in obsežno obveščala o dogodkih.
Japonska vlada je danes sicer ljudi, ki še vedno živijo na območju 20 do 30 kilometrov od nuklearke pozvala, naj prostovoljno zapustijo domove. Pred tem pa jim je svetovala, naj ostanejo v zaprtih prostorih. Več sto tisoč prebivalcev so v dneh po potresu evakuirali iz 20-kilometrskega območja okoli jedrske elektrarne Fukušima.
Sevanju izpostavljenih kar 17 delavcev
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) pa je v današnjem sporočilu za javnost objavila, da je bilo v Fukušimi skupno 17 delavcev izpostavljenih radioaktivnemu sevanju, ki je preseglo 100 milisivertov. Med njimi so tudi trije delavci, ki so v tretjem reaktorju polagali električno napeljavo. Dva od teh treh delavcev sta bila izpostavljena beta žarkom in sta utrpela opekline na nogah, zato ju sedaj zdravijo v specialistični bolnici v Čibi. IAEA ob tem navaja, da sta omenjena delavca prezrla vrednosti, ki so jih kazale merilne naprave, saj sta menila, da gre za napačne podatke in sta nadaljevala z delom, medtem ko sta imela noge še naprej v kontaminirani vodi.
Že prej pa je predstavnik japonske agencije za jedrsko energijo Hidehiko Nišijama povedal, da obstaja možnost, da je poškodovan zadrževalni hram tretjega reaktorja. Tokijska družba za električno energijo (Tepco), ki upravlja elektrarno, je namreč danes sporočila, da je voda, ki so ji bili v četrtek izpostavljeni trije delavci elektrarne, vsebovala 10.000-krat več radiacije kot je normalno. To kaže na to, da bi lahko bil poškodovan zadrževalni hram in da je prišlo do uhajanja radioaktivnih materialov. Kasneje je Japonska agencija za jedrsko varnost sporočila, da ni nobenih podatkov, ki bi potrjevali ugibanja o poškodbah na reaktorju, zaradi katerih bi uhajalo sevanje. "Sevanje bi lahko bilo posledica njihovih operacij za prezračevanje, lahko pa da je ušlo tudi nekaj radioaktivne vode. Podatkov o morebitni razpoki ali odprtini pa ni," je povedal Nišijama.
Dva od treh delavcev sta bila izpostavljena beta žarkom in sta utrpela opekline po nogah. Trenutno ju zdravijo v specialistični bolnici v Čibi. Zaradi nezgode so nekatera popravila v reaktorjih začasno ustavili, nekateri delavci v elektrarni pa si še vedno prizadevajo, da bi vzpostavili uztrezni hladilni sistem v reaktorju. Vladna agencija za jedrsko varnost je Tepco še pozvala, naj v okolici reaktorjev izboljša sistem merjenja radioaktivnega sevanja.
Kitajci oskrbeli japonska turista
Na Kitajskem so dvema japonskima turistoma zaradi visoke stopnje radiacije v telesu ponudili zdravniško pomoč. Sporočili so, da turista, ki sta bila na poti iz Tokia v mesto Vuši, drugih ne ogrožata.
Vplivi radioaktivnega sevanja se širijo. S trgovinskih polic umikajo zelenjavo in mleko. Uvoz hrane iz petih prefektur blizu Fukušime je danes prepovedal še Tajvan in dodal, da razmere pozorno spremljajo in da bodo po potrebi prepoved razširili na druge japonske regije. Pritožujejo se tudi v gostinstvu in prehrambni industriji. Radioaktivni jod v pitni vodi so odkrili v petih prefekturah. Čeprav se je v četrtek situacija v tokijskih vodovodih nekoliko popravila, meščani ostajajo previdni. Mediji in vlada sicer javnost mirijo, ampak nezaupanje ostaja.
Bo kriza privedla do političnega preporoda?
V zasilnih zavetiščih medtem zaradi mraza in prehladnih obolenj umira vse več starejših, medtem ko je brez strehe nad glavo več sto tisoč ljudi. Vse glasnejše so tudi kritike na račun prepočasnega odzivanja vlade, ki se bori na več frontah hkrati.
Poznavalci japonskih notranjepolitičnih razmer menijo, da bi katastrofa lahko bila priložnost za nujno potreben politični preporod. Japonski krizni management je namreč v krizi. Državljani so se na krizne razmere odzvali mirno, vendar pa so na dan prišle tudi hujše pomanjkljivosti in rigidnost japonskega ekonomsko-političnega sistema.
Je bil denar bolj pomemben kot zdravje?
Vodstvo Tepca se je na izbruh jedrske krize v Fukušimi odzvalo prepočasi in netransparentno. Ustvaril se je vtis, da so bili ekonomski interesi bolj pomembni od zdravja ljudi. Predstavniki družbe zato že nekaj dni obiskujejo zavetišča, se ljudem opravičujejo in jim obljubljajo odškodnine. Prebivalci Fukušime so jezni in opravičila zavračajo.
Politične karte se bodo najprej premešale v Tokiu, kjer bodo 10. aprila volili novega guvernerja. To bo verjetno prvi kazalec popotresnega političnega ozračja v državi. V četrtek se je začela volilna kampanja, predstavili pa so se glavni kandidati, tudi sedanji guverner Šintaro Išihara.
Čeprav potres prestolnico ni huje prizadel, so popotresni vplivi tukaj vsak dan močnejši. V poletnih mesecih mestu grozijo pogosti električni izpadi. V okoliških prefekturah, ki prestolnico oskrbujejo z osnovnimi živili, nevarnost radioaktivnega sevanja ubija kmetijski sektor. Iz mesta je zbežala glavnina tuje finančne srenje.
Slovenci ostajajo v Tokiu
Slovensko veleposlaništvo ostaja v Tokiu, sicer pa se je večina tujih diplomatov premaknila v Osako, Kobe ali Hirošimo. O podobnih premikih razmišljajo tudi v gospodarskem sektorju. Ko je Išihara v četrtek obiskal vodovod v Tamačiju, kjer so pred nekaj dnevi namerili povečano vsebnost radioaktivnega joda, je pred televizijsko kamero simbolno popil kozarec vode in zagotovil, da se razmere urejajo. Verjetno pa bo čas pokazal, ali je bilo to res potrebno.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.