Kitajsko prebivalstvo se je zaradi politike enega otroka, ki so jo včasih izvajali tudi na zelo krut način, povečevalo počasneje, a so se po drugi strani v današnji Kitajski z 1,37 milijarde ljudi začeli kazati tudi problemi starajočega prebivalstva. Prav tako se krči delovna sila, državo pa pesti tudi velika neenakost spolov.
Kitajska partija se je zato konec oktobra po štiridnevnem plenumu, na katerem je odločala o novem petletnem načrtu za usmeritev drugega največjega gospodarstva na svetu, odločila tudi za spremembo družinske politike, tako da bodo lahko imeli poslej vsi pari dva otroka.
Kot je povedal namestnik ministra za nacionalno zdravje in načrtovanje družine Wang Pei'an, bo nova politika omogočila približno 90 milijonom ženskam, da imajo še enega otroka. Vendar pa jih je polovica starih med 40 in 49 let, zaradi česar se jih bo verjetno zelo malo odločilo za še enega potomca, več pa jih najbrž tudi ne bo moglo zanositi.
Tudi pred zadnjo spremembo je približno 50 milijonov žensk že imelo pravico do drugega otroka pod določenimi pogoji - tiste na ruralnih območjih, ki so imele deklico kot prvega otroka; ženske v parih, kjer sta bila oba edina otroka; in ženske v parih etničnih manjšin. Vendar pa je to možnost izkoristilo le malo žensk.
Kljub temu po Wangovih besedah v Pekingu menijo, da se bo število rojstev na Kitajskem v prihodnjih petih letih letno povečalo za približno tri milijone na leto.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.