Prvi ga je opazil ekolog in ornitolog Dave Andrews v torek, ki je dejal, da se je hranil okrog bark pri mestu Gravesend v grofiji Kent.
Če kit, ki sicer živi v vodah okrog Arktike, zaide v nevarnost, so na posredovanje pripravljene reševalne ekipe, piše BBC. Ladje na reki so obvestili, naj se mu izogibajo, ljudi pa prosili, naj ne zahajajo v vodo, da bi ga opazovali.
'Upamo, da bo s pomočjo svojih orientacijskih sposobnosti odplaval stran'
Julia Cable, koordinatorka organizacije, ki se ukvarja z reševanjem morskih živali v stiski (British Divers Marine Life Rescue, BDMLR), je ob tem dejala: "Mogoče je, da je izgubil orientacijo, se napačno obrnil. Nimamo nobenega podatka, kakšno je njegovo zdravstveno stanje."
"Nadejamo se, da bodo opazovalci ptic spet na terenu in nam bodo javili, če ga bodo opazili. Upamo, da bomo, če bo nasedel, o tem slišali. Dejstvo, da še nihče ni stopil v stik z nami, je verjetno dober znak," je še dodala Cablova.
Lucy Babey, znanstvena vodja v organizaciji Orca, dobrodelni organizaciji za ohranjanje morja, je dejala: "To je do zdaj najbolj južna točka, na kateri smo zasledili belugo v Veliki Britaniji."
"Te živali se v plitkih priobalnih vodah dobro znajdejo, zato upamo, da bo odplaval stran," še pravi Babeyeva. Dodaja, da bi lahko vsak zvok v vodi škodoval njegovemu občutljivemu sonarnemu navigacijskemu sistemu.
'Nočemo, da bi ga reševali ljudje'
Tanya Ferry, vodja za okoljske zadeve v pristanišču v Londonu, ki spremlja kita, je povedala, da je nejasno, kaj naj bi kit jedel. "Tukaj je precej plastičnih vrečk, kar bi lahko bila težava," je opozorila.
"Upamo, da bo, če mu bomo dali dovolj prostora in ga imeli na očeh, našel svojo pot iz Temze v okolje, ki je bolj primerno zanj. Vsekakor nočemo, da bi ga ljudje reševali," je še povedala.
Kite vrste beluga so v Veliki Britaniji nazadnje opazili na obalah grofije Northumberland in Severne Irske, a videnja so bila "zelo redka", trdijo na organizaciji British Divers Marine Life Rescue.
Zaradi oglašanja jim pravijo tudi 'morski kanarčki'
Beluge, znane tudi kot beli kiti, so eni najbolj prepoznavnih in priljudnih kitov. Odrasli merijo med 4 in 6 metrov v dolžino in imajo izrazito zaobljeno čelo.
Najpogosteje so v priobalnih vodah arktičnega oceana, domujejo pa tudi v večjih rekah, saj težav z menjavanjem slane in sladke vode nimajo. Najdemo jih na Aljaski, v Rusiji, Kanadi in na Grenlandiji.
Vzdevek "morski kanarčki" so jim nadeli zaradi njihovega cvilečega in vreščečega oglašanja, ki spominja na zvok ob odpiranju steklenice s plutovinastim zamaškom ali škripanje vrat. Njihovo oglašanje opisujejo še kot klikanje, cviljenje, čivkanje, blejanje, ječanje, stokanje in piskanje, še piše BBC.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.