Britanski kirurg David Nott, ki je z navodili prek spleta pomagal reševati življenje v operacijski dvorani, se boji, da so računalniški hekerji vdrli v njegov računalnik in tako pridobili koordinate za smrtonosni bombni napad na podzemno bolnišnico v Alepu.
Svetovno priznani kirurg je namreč septembra 2016 prek Skypa in WhatsAppa na daljavo dajal navodila, ki so zdravnikom omogočila izpeljati operacijo v podzemni bolnišnici. Da bi lahko gospod Nott pozorno spremljal poseg, so njegovi nekdanji študenti s palico za selfije operacijo rekonstrukcije čeljusti snemali, v svojem programu pa jo je prenašal tudi BBC.
Nekaj tednov pozneje, v začetku oktobra, je bila prav ta podzemna bolnišnica, ki jo imenujejo M 10, tarča napada domnevno ruskih bojnih letal, ki so na lokacijo odvrgla tako imenovane 'bombe iz sodov'. Prva tarča je bila prav operacijska dvorana, v napadu nanjo pa sta umrla dva pacienta. Bolnišnico so bombardirali najmanj 17-krat in jo morali zaradi škode nato trajno zapreti.
Kirurg vdor označil za zločin proti človečnosti
Nott meni, da bi bil napad zaradi časovnega okvirja in natančnosti zadetega cilja lahko povezan le s koordinatami, ko so jih dobili na njegovem računalniku. Ni jasno, kako so podatke o lokaciji izsledili, a Nott meni, da je nekdo morda gledal program, ki ga je BBC prenašal prek povezave na Youtubu, in nato vdrl v njegov računalnik.
Priznani kirurg je na vojnem območju v Siriji sicer opravil več deset operacij, a le eno je vodil prek računalnika iz Velike Britanije, kmalu za tem pa so mu kolegi s terena svetovali, naj se tej metodi sodelovanja v bodoče raje izogne. Na podlagi Nottovih sumov pa bo zdaj svoje osebje na nevarnosti vdiranja v računalnike, ko iščejo pomoč, opozoril tudi Mednarodni odbor Rdečega križa.
"Dejstvo je, de ne moremo pomagati zdravnikom na vojnih območjih, če nekdo naše početje opazuje in potem razstreli bolnišnico. To je tako, kot bi sodelovali pri vojnih zločinih," je opozoril na krivico oziroma "zločin proti človečnosti", ki se tako izvršuje na ogroženih območjih .
Humanitarni delavci in mednarodne opazovalne skupine že dlje opozarjajo, da so bolnišnice v Siriji pogosto tarča napadov, po nekaterih ocenah se je od leta 2011 zgodilo do 450 napadov.
Na Nottove strahove se je odzvala tudi poslanka britanskega parlamenta Priti Patel, članica odbora komisije za zunanjo politiko. "To je velika težava. Vsi bi se morali pokloniti Davidu Nottu. Je čudovit posameznik, ki je v Siriji reševal življenja v najtežjih razmerah, med Assadovimi bombnimi napadi," je dejala in poudarila: "Težko bi nas presenetilo, če bi imele pri tem prste vmes ruske oblasti. Zgodba govori o grozljivem režimu in pomanjkanju spoštovanja do človeškega življenja. Pritiskati moramo Rusijo, da odgovori na vprašanja, kaj se je tukaj zgodilo." Obstreljevanje bolnišnic je namreč ruska taktika, da sejejo strah med prebivalce, ki se na območjih brez zdravstvene oskrbe ne morejo zadrževati.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.