Tujina

Kirgizistan nič več otok demokracije

Biškek, 03. 04. 2010 17.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ban Ki Mun je med obiskom v Kirgizistanu kritiziral razmere na področju človekovih pravic v tej državi. Kritika je hud udarec za državo, ki je nekoč veljala za 'otok demokracije' v srednji Aziji.

Kurmanbek Bakijev
Kurmanbek Bakijev FOTO: Reuters

Kirgizistan je druga postaja generalnega sekretarja ZN Ban Ki Munove turneje po petih srednjeazijskih državah, ki jo je v petek začel v Turkmenistanu, v prihodnjih dneh pa bo obiskal še Uzbekistan, Tadžikistan in Kazahstan.

Po osamosvojitvi ob razpadu Sovjetske zveze leta 1991 je Kirgizistan pridobil ugled razmeroma napredne države v primerjavi z ostalimi nekdanjimi sovjetskimi republikami v srednji Aziji, kjer so oblast prevzeli bolj ali manj avtokratski režimi. Razmere so se spremenile, ko je oblast prevzel Kurmanbek Bakijev. Od takrat je medijska svoboda močno nazadovala, opozicijski aktivisti pa se pritožujejo nad vse večjim pritiskom oblasti.

"Za Združene narode je zaščita človekovih pravic temeljno načelo, če želi država uspevati," je dejal Ban v govoru v kirgizistanskem parlamentu. "Iskreno rečeno, dame in gospodje, nedavni dogodki so zaskrbljujoči, vključno z minulimi dnevi. Ponavljam, vse človekove pravice je treba zaščititi, tudi svobodo govora in svobodo medijev," je dejal.

Ban ni povedal, kaj točno je imel v mislih, je pa očitno namignil na prenehanje izhajanja neodvisnega časopisa in na zaseg računalnikov na novičarskem spletnem portalu pod pretvezo, da je bila na njih piratska programska oprema.

Ban je podobno sporočilo prinesel tudi predsedniku Bakijevu, ki po srečanju ni dajal izjav za medije. Ban je dejal, da je Bakijeva spodbudil, naj sprejme ukrepe za hitrejši razvoj države, okrepi boj proti korupciji in ojača pravno državo.

Ob Banovem govoru se je pred parlamentom zbralo približno 50 borcev za človekove pravice, ki so zahtevali svobodo govora in spoštovanje človekovih pravic. Policija je skupino razgnala, ni pa nikogar aretirala.
 

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vetlan
04. 04. 2010 10.01
Kot da bi bral o Sloveniji, samo je treba besedo Kirgizstan zamenjati s Slovenijo.
Kimberley-Echo
04. 04. 2010 09.17
Pa koga zanima Kirgizistan?
Abacus
03. 04. 2010 23.41
geograf Vedno manj res,namesto da bi se zgledovali po naprednejsih ,se omenja samo kdo je za Slovenijo v tem ,sami pa tonemo.
Maltežan
03. 04. 2010 22.40
v Sloveniji tudi ni več demokracije
alterego
03. 04. 2010 20.08
a nismo tej državi včas rekli Kirgizija?