Ameriški predsednik Donald Trump je po približno 20 urah leta prispel v Hanoj, kjer se bo sestal na drugem vrhu s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom. Prvič se bosta voditelja med dvodnevnim vrhom sešla predvidoma v sredo zvečer.
Trump se je na pot odpravil s predsedniškim letalom Air Force One iz letalskega oporišča Andrews blizu Washingtona v ponedeljek. Trumpovo predsedniško letalo se je na poti ustavilo v Veliki Britaniji in Katarju, kjer je moralo dotočiti gorivo. Kim je medtem v vietnamsko prestolnico prispel danes zjutraj po lokalnem času po več kot 60-urnem potovanju z vlakom.
Kim je na 4500 kilometrov dolgo pot iz Pjongjanga odpotoval v soboto z vlakom preko Kitajske do mesta Dong Dang na kitajsko-vietnamski meji. Kimov vlak je oborožen in vsebuje konferenčne sobe in spalnice, v njem so tudi televizije in satelitski telefoni, da lahko voditelj kar iz vlaka poveljuje svoji državi. Tam ga je pričakala rdeča preproga in vietnamska vladna delegacija, nato pa so ga v konvoju vozil odpeljali v 170 kilometrov oddaljeno prestolnico, kjer ga je pričakala množica ljudi.
Kim je pomahal in se smehljal, ko so ga pozdravili vietnamski uradniki, potem pa se je presedel v njegov Mercedes. Na postaji, kjer je ustavil vlak, so bili, kot pričakovano, varnostniki, vietnamska vojska in psi vodniki. Njegov 'zborček' varnostnikov je tekel ob avtomobilu, ko je ta speljeval. Kimovo potovanje je z logističnega vidika precej zahtevnejše kot prejšnje, ko je za pot najel kitajsko letalo.
Ceste od železniške postaje v mestu Dong Dang do Hanoja so povsem zaprli za ves preostal promet, čeprav je natančna pot seveda skrivnost.
Severnokorejskega voditelja naj bi spremljali Kim Jong Čol, visoki uradniki in njegova sestra Kim Jo Džong, medtem ko njegove žene najbrž ni v delegaciji.
Tiskovna predstavnica Bele hiše je novinarjem na letalu na poti v Hanoj povedala, da se bosta voditelja v sredo zvečer sešla na srečanju na štiri oči, nato pa še na delovni večerji. Več srečanj je predvidenih še v četrtek.
Kritiki so sicer prepričani, da prvo srečanje ni prineslo konkretnih ukrepov v tej smeri in tako bo drugi vrh ZDA–Severna Koreja, ki je predviden za sredo in četrtek, osredotočen predvsem na to, ali bosta voditelja v pogovorih dosegla kakršenkoli napredek glede jedrske razorožitve Severne Koreje.
'Severna Koreja bi lahko postala ena svetovnih velikih gospodarskih sil'
Se je pa tik pred odhodom na srečanje srečanje s severnokorejskim voditeljem odzval tudi Trump. Prek Twitterja je zapisal, da bi lahko Severna Koreja postala ena svetovnih velikih gospodarskih sil, če bi se popolnoma odrekla jedrskemu orožju. "Voditelj Kim se zaveda, mogoče bolje kot kdorkoli drug, da bi lahko njegova država brez jedrskega orožja hitro postala ena od velikih svetovnih gospodarskih sil. Zaradi njene lokacije in ljudi (ter njega) ima več potenciala za hitro rast kot katerakoli druga država," je zapisal Trump.
Pred odhodom v Vietnam v ponedeljek je Trump še pohvalil Rusijo in Kitajsko, da sta vztrajali pri sankcijah, hkrati pa ohranili odličen odnos s Kimom. Dodal je, da skupaj s Kimom pričakujeta, da "bosta nadaljevala napredek, ki sta ga dosegla na prvem vrhu v Singapurju."
Medtem je državni sekretar Mike Pompeo v pogovoru za CNN izrazil pričakovanje Washingtona, da bo Severna Koreja na vrhu pokazala viden korak proti jedrski razorožitvi. ZDA namreč Severno Korejo še vedno razumejo kot jedrsko grožnjo, zato bodo sankcije ostale v veljavi do razorožitve, je dodal.
Je pa državni sekretar nakazal možnost, da bi lahko ZDA ponudile gospodarsko pomoč, če bo viden napredek. ZDA so namreč pripravljene Pjongjangu podati varnostna zagotovila in pomagati pri gospodarski rasti.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.