Severnokorejski voditelj Kim Jong Un je v nagovoru, ki ga je danes predvajala severnokorejska televizija, poudaril, da je Pjongjang pripravljen na odprte pogovore z vsakim, ki si želi miru in sprave. Voditelj komunistične jedrske sile je slednje izjavil, potem ko so se pogovori med Korejama o tem, kako zmanjšati medsebojne napetosti, sredi decembra končali brez dogovora, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Kim v 30-minutnem novoletnem nagovoru ni izrecno omenil severnokorejskega jedrskega programa, a v njem ni manjkalo običajne bojevite retorike. Tako je, če bi se Severno Korejo izzivalo, zagrozil s sveto vojno, izpostavil pa je tudi potrebo po razvoju različnih možnosti vojaškega napada.
V nagovoru se je sicer osredotočil na gospodarski razvoj osamljene in obubožane države. "Delavska stranka Koreje se bo ob milijonih drugih nacionalnih nalog na prvem mestu posvetila vprašanju izboljšanja življenjskega standarda ljudi," je poudaril. "Ustvariti moramo preobrat v gospodarskem razvoju," je dodal.
Kim je že v preteklih novoletnih nagovorih podajal podobne pozive glede ekonomije, a tako kot danes ponudil le malo konkretnih ukrepov za dosego gospodarskih ciljev. Severna Koreja ostaja globoko obubožana država, njen BDP naj bi znašal le 2,3 odstotka BDP Južne Koreje. V državi je zelo globok tudi razkol med urbanim in ruralnim območjem. Na podeželju še vedno velik problem ostaja lakota.
Severna in Južna Koreja od korejske vojne (1950-1953) tehnično ostajata v vojnem stanju, saj se je vojna končala zgolj s premirjem, ne pa z mirovno pogodbo. Južna Koreja v severni sosedi vidi nepredvidljivo varnostno grožnjo, saj ima Pjongjang programe jedrskega orožja, izvaja pa tudi raketne preizkuse. Severna Koreja pa južno sosedo kritizira zaradi zavezništva z njeno sovražnico številka ena, ZDA.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.