Obisk poteka v času, ki je nedvomno povezan z vedno glasnejšimi ugibanji o vnovičnem srečanju Kim Džong Una in ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki sta se sicer junija lani sestala na zgodovinskem vrhu v Singapurju.
Nepričakovani obisk na Kitajskem spremljajo močno poostreni varnostni ukrepi. Severnokorejski voditelj je v mejno mesto Dandong prispel v značilnem zeleno-rumenem vlaku, ki je v mesto prispel v zgodnjih jutranjih urah. V mestu je na desetine varnostnih avtomobilov blokiralo ceste v okolici železniške postaje, prav tako gostje hotela v Dandongu niso smeli vstopiti v sobe, ki imajo pogled proti meji - dejanje, ki ga je lokalni medij Kyodo poimenoval za "očiten korak, da se prepreči, da bi vlak kdo videl". Kasneje je bilo v središču Pekinga mogoče opazovati močno varovano avtomobilsko povorko.
Kitajska ostaja zvesta in glavna zaveznica režima v Pjongjangu ter njegova največja trgovinska partnerica: "Kim želi spomniti Trumpovo administracijo, da ima druge diplomatske in ekonomske ponudbe, poleg tega, kar lahko ponudita Washington in Seoul," je za Reuters povedal Harry J. Kazianis iz centra za obrambne študije.
Samo v zadnjem letu je Kim Kitajsko obiskal kar trikrat, vsaj dva od obiskov pa sta po poročanju BBC služila za usklajevanje strategij pred srečanjem Kima s Trumpom v Singapurju. Tokratni tridnevni obisk je tako še podkrepil ugibanja, da se pripravlja novo srečanje med ameriškim in severnokorejskim voditeljem. Trump je sicer pred nekaj dnevi dejal, da s Pjongjangom poteka "dober dialog", a da ameriške sankcije proti režimu ostajajo. V svojem tradicionalnem novoletnem nagovoru pa je Kim opozoril, da država sicer ostaja zavezana denuklearizaciji, a da bi se to lahko spremenilo, če sankcije ZDA obstanejo.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.