Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je z vlakom že odpotoval v Hanoj na vnovično srečanje z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Sinoči ob 21.00 po lokalnem času (ob 14. uri ob srednjeevropskem času) je vlak prispel v mesto Dandong ob kitajsko mejo.
Drugi vrh ZDA–Severna Koreja je namreč predviden za sredo in četrtek. Oči svetovne javnosti pa bodo uprte predvsem v to, ali bosta voditelja v pogovorih dosegla kakršenkoli napredek glede jedrske razorožitve Severne Koreje.
Kimov odhod, ki so ga prenašali tudi severnokorejski državni mediji, sicer velja tudi za prvo uradno potrditev, da pogovori med voditeljema potekajo. Ti poročajo o tem, da je Kim na pot v Vietnam odšel dobre volje, ko je vlak odpeljal s postaje v Pjongjangu, pa je navdušeni množici pa pomahal v slovo. Domneva se, da potuje skupaj s sestro Kim Jo Džong in enim ključnih pogajalcev, nekdanjim generalom Kim Jong Čolom.
Zakaj vnovično srečanje?
"Zaljubila sva se. Piše mi lepa pisma," je septembra lani dejal Trump. Kljub naklonjenosti pa so prve mesece po njunem srečanju v Singapurju zaznamovali redki stiki in ohlajen odnos.
Pričakovati je, da bo tokratno srečanje nekakšno 'nadaljevanje' prvega in se bosta voditelja temeljiteje dotaknila vprašanja jedrske razorožitve Severne Koreje. Mednarodni strokovnjaki namreč poudarjajo, da prvi sestanek ni prinesel pravih rezultatov in je bilo na tem področju doseženega bore malo napredka.
Dnevni red njunega srečanja v Hanoju zaenkrat še ostaja neznan, poroča BBC.
'Severna Koreja bi lahko postala ena svetovnih velikih gospodarskih sil'
Se je pa danes tik pred odhodom na srečanje srečanje s severnokorejskim voditeljem odzval tudi Trump. Prek Twitterja je zapisal, da bi lahko Severna Koreja postala ena od svetovnih velikih gospodarskih sil, če bi se popolnoma odrekla jedrskemu orožju.
"Voditelj Kim se zaveda, mogoče bolje kot kdorkoli drug, da bi lahko njegova država brez jedrskega orožja hitro postala ena od velikih svetovnih gospodarskih sil. Zaradi njene lokacije in ljudi (ter njega) ima več potenciala za hitro rast kot katerikoli druga država," je zapisal Trump.
Pred odhodom v Vietnam v ponedeljek je Trump še pohvalil Rusijo in Kitajsko, da sta vztrajali pri sankcijah, hkrati pa ohranili odličen odnos s Kimom. Dodal je, da skupaj s Kimom pričakujeta, da "bosta nadaljevala napredek, ki sta ga dosegla na prvem vrhu v Singapurju. Denuklearizacija?"
Medtem je državni sekretar Mike Pompeo v pogovoru za CNN izrazil pričakovanje Washingtona, da bo Severna Koreja na vrhu pokazala viden korak proti jedrski razorožitvi. ZDA namreč Severno Korejo še vedno razumejo kot jedrsko grožnjo in zato bodo sankcije ostale v veljavi do razorožitve, je dodal.
Je pa državni sekretar nakazal možnost, da bi lahko ZDA ponudile gospodarsko pomoč, če bo viden napredek. ZDA so namreč pripravljene Pjongjangu podati varnostna zagotovila in pomagati pri gospodarski rasti.
Kaj je prineslo prvo srečanje?
Prvo srečanje, ki je junija lani potekalo v Singapurju, zagotovo velja za zgodovinski trenutek. Pred tem je komunikacija med Kimom in Trumpom namreč temeljila pretežno na žaljivkah, grožnjah in medsebojnem posmehovanju.
Vendar pa je sporazum, ki sta ga takrat podpisala, poln nejasnosti, premalo je dorečenih podrobnosti in je tako v smeri zasledovanja cilja (torej denuklearizacije Severne Koreje), prinesel malo.
Trump je takrat obljubil, da bo stopil nazaj pri vojaških vajah med ZDA in Južno Korejo, ki so Severu povzročile toliko sivih las, a mnogi se zdaj – mesece po srečanju sprašujejo – kaj pa je Trump sploh dobil v zameno?
Strokovnjaki ob tem dodajajo, da so postopni premiki, ki se jih je lotila Severna Koreja (denimo zapiranje poligona za jedrske poskuse), zgolj malo več kot le simbolna gesta. Prav tako opozarjajo, da se Severna Koreja dejansko sploh ni na noben način zavezala k temu, da opusti razvijanje novega jedrskega orožja.
Kaj lahko torej pričakujemo tokrat?
Oba voditelja naj bi se dobro zavedala, da bodo tokrat pričakovanja visoka, sploh kar se tiče napredka v pogajanjih. Analitiki bodo pozorno spremljali, kakšne pogoje, prilagoditve in kompromise bo katera od strani pripravljena sprejeti. Prvotno stališče Washingtona je bilo, da se mora Severna Koreja najprej enostransko in dokončno odpovedati razvoju jedrskega orožja, če sploh želi, da se ZDA v prihodnje odpovedo kakršnimkoli sankcijam zoper njo. A pred nekaj dnevi je Trump dejal, da se s pritiski za denuklearizacijo "nikamor ne mudi".
Nekateri menijo, da bodo ZDA tokrat pozvale Severno Korejo, da zdaj predloži tudi konkretne ukrepe – denimo, da se zaveže k opustitvi poligonov za preizkušanje jedrskega orožja v Jongbjonu. V zameno pa bi se ZDA torej odpovedale določenim sankcijam.
Zakaj srečanje v Vietnamu?
Vietnamska prestolnica je idealna lokacija za srečanje iz več razlogov. Ima vzpostavljene diplomatske odnose tako z ZDA kot s Severno Korejo. V preteklosti so bili z ZDA sicer v vojni, a so dober zgled za to, da lahko nekdanja sovražnika in nasprotnika, klub preteklim nesoglasjem, sodelujeta, stare zamere pa potisneta na stran. Ideološko gledano sta si Vietnam in Severna Koreja sicer bližje. Je pa Vietnam – kar se tiče gospodarskega napredka – stopil korak naprej. Razvoj je celo tako hiter, da velja za eno najhitreje rastočih gospodarstev v Aziji. ZDA pa bi s ta hiter razvoj države lahko Severni Koreji tudi predstavile kot možno smer, v katero bi lahko šla, če bi se odločila delovati bolj odprto.
Kim se bo na poti do Vietnama verjetno izognil Pekingu
Kim pa se bo na več kot 4000 kilometrov dolgi poti do Vietnama najverjetneje izognil Pekingu. Kje bo torej prečkal Kitajsko ostaja skrivnost.
Severnokorejski voditelj potuje v blindiranem vlaku. Običajno pot od meje do Pekinga traja okoli 13 ur, a ker v kitajski prestolnici niso poostrili varnosti, mediji ugibajo, da je Kim z vlakom ubral drugo pot.
Kim se je sicer s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom v zadnjem letu sestal štirikrat in bi se lahko z njim srečal ponovno, ko se bo vračal domov z drugega vrha s Trumpom. Severnokorejski voditelj namreč svojega zaveznika redno osebno obvešča o vsebini s pomembnejših srečanj.
Kim naj bi se po nekaterih virih po prečkanju meje v Vietnamu ustavil na postaji Dong Dang ter nato nadaljeval pot v Hanoj. Okoli postaje in poti do vietnamske prestolnice so namreč že nameščeni vojaki, cesta pa bo zaprta v torek od 6. do 14. ure, ko bo Kim najverjetneje potoval po tem delu poti.
V vietnamski prestolnici pa se medtem že mudi delegacija iz Severne Koreje, ki bo skupaj z ameriškimi predstavniki pripravila ključne točke in dnevni red srečanja.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.