Severna Koreja se je v zadnjih letih počasi začela odpirati in čez mejo je spuščala vse več tujcev. Na letališču v Pjongjangu poteka tudi gradnja novega terminala, ki bi kmalu moral zamenjati obstoječega. A zdaj so se načrti, povezani s turizmom, ustavili. Razlog? Ebola.
Čeprav so države, v katerih je ebola izbruhnila, od Severne Koreje oddaljene na tisoče kilometrov, Kim Džong Un ne želi prepustiti ničesar naključju. Guardian poroča, da so 23. oktobra oblasti prepovedale vstop turističnim skupinam. V državo so iz tujine tako lahko pripotovali le še posamezniki, ki niso bili turisti. Tako denimo novinarji, ki so jih vabili na ogled neke tovarne in raziskovalnega centra v Pjongjangu. Nekateri novinarji so v državo že pripotovali, a nato so ogled odpovedali.
Tistim, ki prihajajo iz držav, kjer so zabeležili primere ebole, je vstop v Severno Korejo strogo prepovedan. Tako so zavrnili vstop španskemu snemalcu, ki so mu pred tem obisk že dovolili. Dvema posameznikoma, ki sta pripotovala iz Afrike, so odredili karanteno, pa čeprav nista bila iz držav, kjer je izbruhnila ebola.
V torek so šli v Severni Koreji še korak dlje. Vsem tujcem, ki pridejo, odredijo tri tedne dolgo karanteno v hotelih. Tistim tujcem, ki so v državo prišli pred tem ukrepom, so sporočili, da si morajo vsak dan meriti vročino.
Na prvi pogled se to res zdijo pretirani ukrepi, a poznavalci pravijo, da niso brez smisla. Severna Koreja ima zelo slab zdravstveni sistem in se z izbruhom ebole ne bi mogla soočiti. Podobne oziroma še bolj stroge ukrepe je država denimo sprejela tudi, ko je izbruhnil sars. Takrat je bila ena redkih azijskih držav, ki se je sarsu uspešno izognila. Tokrat so oblasti sicer manj stroge, ko gre za diplomate in osebje mednarodnih organizacij, ki pogosto potujejo med Pekingom in Pjongjangom. Ti so namreč med obdobjem karantene lahko doma.
Spletna stran DailyNK, ki se zanaša na vir v državi, sicer poroča, da veljajo omejitve potovanja tudi znotraj države. Nekaterim prebivalcem je vstop v prestolnico popolnoma prepovedan, spet drugi pa potrebujejo zdravniško potrdilo, da so zdravi.
Medtem naj bi bili prebivalci Severne Koreje precej zmedeni. Vsak dan državna televizija predvaja rubriko, v kateri so daljši prispevki o eboli. Kažejo, kako je na prizadetih območjih in kakšne ukrepe je Severna Koreja sprejela, da bi se eboli izognila. S tem so oblasti želele prebivalce pomiriti, a viri pravijo, da so jih le še bolj zmedle. Tuji novinarji v državi poročajo, da je prebivalce zajela panika in da od tujcev želijo dobiti informacije o eboli, saj ne razumejo točno, kaj to je in kako se širi.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.