Un je bil v svojih zadnjih nastopih tako prepričljiv, da so tudi mediji kar nekoliko pozabili na vsa barbarska dejanja, ki jih je v času svojega bivanja na oblasti že zagrešil v Severni Koreji. Tudi novica, ki je bila razkrita te dni, da je dal s strelskim vodom pokončati generala Hyon Ju-songa, večjega odmeva ni doživela.
So pa zato zelo glasno odjeknila poročanja, da satelitski posnetki kažejo, da je severnokorejski jedrski program še kako živ, tudi po precej prijateljskem srečanju Kim Džong Un - Donald Trump.
Analizo dogajanja ob obratu za jedrske analize Yongbyon je objavila skupina 38 North, ki redno spremlja dogajanje v tej izolirani državi, satelitski posnetki, na katerih temelji, pa naj bi nastali 21. junija.
Ameriška vlada je v odzivih zaenkrat previdna, za CNN so dejali le, da "situacijo budno spremljajo".
A avtorji poročila so prepričani, da vse skupaj nakazuje, da Severna Koreja kljub zavezi k denuklearizaciji, še naprej nadaljuje z aktivnostmi na lokacijah, povezanih z jedrskim programom.
"To je precej pomemben podatek, ki kaže na to, da se proizvodnja plutonija nadaljuje," je za CNN dejal Jeffrey Lewis, profesor Instituta za mednarodne študije Middlebury.
Kljub Trumpovemu optimizmu, da bo dogovor s Severno Korejo uspel, je sicer tudi ameriški državni sekretar Mike Pompeo dejal, da "Severna Koreja ostaja jedrska grožnja".
Trumpu nenaklonjeni ameriški mediji sicer predsednika že obtožujejo, da ni dobro razumel, kaj sta podpisala z Unom. Sam namreč meni, da se je ta strinjal z denuklearizacijo, po nekaterih drugih interpretacijo pa naj bi šlo le za zavezo k delu, ki "bi lahko vodilo k denuklearizaciji".
Čeprav nekoliko pomirjena po zadnjih spravljivih tonih iz Severne Koreje, tudi mednarodna skupnost večinoma meni, da je Un doslej veliko govoril, da pa konkretnih dokazov, da je jedrski program zamrznjen, dejansko (še) ni.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.