Varnostni svet Združenih narodov (VS ZN) je na sinočnjem izrednem zasedanju v New Yorku torkovo izstrelitev rakete označil za nezaslišano, od Severne Koreje pa zahteval ustavitev raketnih preizkusov. Ravnanje režima v Pjongjangu je označil za grožnjo vsem državam članicam, a Severni Koreji ni zagrozil s sankcijami ali sprejel drugih ukrepov.
Rusija in Kitajska sta povečanje napetosti s Severno Korejo pripisali vojaški aktivnosti ZDA v regiji in pozvali k pogajanjem.
Peking je danes sporočil, da z drugimi članicami VS ZN sodeluje pri razpravi o zadnjih dogodkih. "Na osnovi soglasja članic VS ZN bomo pripravili ustrezen odziv na zadnjo izstrelitev rakete," je povedal kitajski zunanji minister Vang Ji.
Ob tem ni želel povedati, ali pripravljajo nove sankcije. "O morebitnih novih ukrepih mora razpravljati VS ZN, doseženo pa mora biti soglasje," je poudaril.
Japonski veleposlanik pri ZN je sicer pred tem dejal, da bi lahko bil naslednji korak resolucija z novimi sankcijami.
Japonski premier Šinzo Abe in južnokorejski predsednik Mun Džae In sta se zavzela za ostrejše sankcije ZN proti Pjongjangu, strinjala pa sta se tudi o okrepitvi pritiska na severnokorejski režim. "Abe in Moon sta se strinjala, da je treba pritisk na Severno Korejo okrepiti na najvišjo raven, da bi jo pripravili do tega, da bi prostovoljno prišla za pogajalsko mizo," je dejal tiskovni predstavnik južnokorejskega predsednika Park Su Hjun.
Ameriški obrambni sekretar Jim Mattis je danes izjavil, da je pri odzivanju na severnokorejske provokacije še vedno prostor za diplomacijo. Predsednik ZDA Donald Trump je sicer malo pred tem dejal, da pogajanja niso odgovor.
"Nikoli nam ne zmanjka diplomatskih rešitev," je dejal Mattis pred srečanjem z južnokorejskim obrambnim ministrom Song Young-moojem.
Pred tem je ameriški predsednik Trump na Twitterju zapisal: "ZDA se 25 let pogovarjajo s Severno Korejo in jim plačujejo izsiljevalski denar. Pogovori niso odgovor!"
Severna Koreja zagrozila z novimi napadi
Severna Koreja je danes odgovorila, da je bila torkova izstrelitev rakete le "prvi korak" v njenih operacijah v Tihem oceanu. Severnokorejski državni mediji so objavili tudi vnovično grožnjo ameriškemu otoku Guam v Tihem oceanu, ki so ga označili kot napredno oporišče za invazijo.
Severnokorejski predsednik Kim Džong Un je izstrelitev označil za "pomenljiv korak, s katerim bi obvladali Guam". Po navedbah severnokorejske državne tiskovne agencije KCNA je dodal, da "bodo v prihodnosti izvedli še več preizkusnih izstrelitev balističnih raket s ciljem v Tihem oceanu".
KCNA je pisala še, da je bil preizkus del vaj "kazanja mišic" v odgovor na skupne vojaške vaje Seula in Washingtona v regiji.
Severna Koreja je raketo izstrelila v torek v bližini severnokorejske prestolnice Pjongjang, preletela je več kot 2700 kilometrov in dosegla višino 550 kilometrov. Poletela je prek Japonske in padla v Tihi ocean. Gre za prvo tovrstno izstrelitev rakete od leta 2009.
Svet se je na izstrelitev rakete odzval z zaskrbljenostjo in pozivi k zadržanosti. Po tej, prvi tovrstni izstrelitvi rakete od leta 2009 in morda prvi kake balistične rakete, so ZDA ponovile grožnjo Pjongjangu, da so odprte vse možnosti.
KOMENTARJI (559)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.