V noči na ponedeljek so se v Kijevu neuspešno končala še zadnja večurna pogajanja med Rusijo in Ukrajino o plinu, ker se strani nista uspeli dogovoriti o ceni plina.
Kijev je bil pripravljen poplačati dolg za dobavo plina novembra in decembra lani v višini 1,95 milijarde ameriških dolarjev, kot je to zahtevala Moskva. Ukrajina je ob tem zahtevala, da naj Rusija ceno za prihodnjo dobavo plina zniža s 485 na 326 dolarjev na 1000 kubičnih metrov plina. A ruski predsednik Vladimir Putin je zatrdil, da je 385 dolarjev na 1000 kubičnih metrov njegova zadnja ponudba.
Evropski komisar za energijo Günther Oettinger, ki je bil posrednik v rusko-ukrajinskih pogovorih, je predlagal, da bi Kijev milijardo dolarjev plačal takoj, ostalo pa bi odplačal v šestih zaporednih mesečnih obrokih. Cena plina bi po komisarjevem predlogu znašala 385 dolarjev pozimi in okoli 300 dolarjev poleti. Rusija je njegov predlog zavrnila, Ukrajina pa se je z njim strinjala, so sporočili iz Evropske komisije.
Gazprom uresničil grožnjo
Ukrajinska družba Naftogaz bi morala Gazpromu dolg 1,95 milijarde ameriških dolarjev, plačati do danes do 10. ure po krajevnem času (8. ure po srednjeevropskem), a tega ni storila. Gazprom je zato uresničil grožnjo in po izteku roka sporočil, da bo Ukrajini plin dobavljal le po vnaprejšnjem plačilu.
"Od danes bo ukrajinsko podjetje prejelo le toliko ruskega plina, kot ga bo vnaprej plačalo," so zapisali v sporočilu za javnost Dodali so še, da so proti Ukrajini vložili tožbo za 4,5 milijarde dolarjev – kolikor Rusija trdi, da ji Ukrajina dolguje za plin – na mednarodnem arbitražnem sodišču v Stockholmu.
Ukrajina je nato sporočila, da ji Rusija ne dobavlja več zemeljskega plina. To je potrdil ukrajinski minister za energijo Juri Prodan, ki je zagotovil, da bo Ukrajina kljub prekinitvi dobave še naprej zagotavljala tranzit ruskega plina naprej v Evropo.
Da bo Ukrajina izpolnila svoje tranzitne obveznosti do EU, je zatrdil tudi vodja ukrajinske družbe Naftogaz Andrej Koboljev na seji vlade v Kijevu. Dodal je, da lahko Ukrajina brez ruskega plina zdrži do decembra in povedal, da Ukrajina prosi EU, naj ji dovoli dobavo plina iz Slovaške.
Ruski premier Dmitrij Medvedjev je Ukrajini očital izsiljevanje ter posvaril, da bo nekonstruktivna drža Kijeva zelo negativno vplivala na ukrajinsko gospodarstvo. Ob tem je poudaril, da je Moskva pripravljena na nadaljnja pogajanja, vendar pa mora Ukrajina najprej plačati dolg.
Slovenija ne bo ostala brez plina
Iz Geoplina so medtem sporočili, da dobava zemeljskega plina v Slovenijo trenutno poteka nemoteno. Geoplin zagotavlja varnost in prilagodljivost dobav zemeljskega plina svojim odjemalcem, saj dobava poteka na različne načine - z dolgoročno pogodbo, sklenjeno neposredno z ruskim dobaviteljem zemeljskega plina in s kratkoročnimi dobavnimi pogodbami, sklenjenimi z dobavitelji, ki niso vezani na ruski plin, so sporočili.
Iz Geoplina so še sporočili, da dogajanje v Ukrajini vseskozi spremljajo. Upajo pa naj hitro in mirno razrešitev ukrajinske krize.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.