Velika Britanija je 16 zaveznicam v zvezi Nato posredovala podrobnosti o škodljivih ruskih kibernetskih dejavnostih v njihovih državah v zadnjih 18 mesecih.
"V kibernetski dobi avtoritarne države posedujejo načine za spodkopavanje svobodnih družb, ki bi jim jih diktatorji iz preteklih obdobij zavidali," je povedal britanski zunanji minister Jeremy Hunt. "Zadnji dogodki kažejo, da naši nasprotniki demokratične volitve vidijo kot ključno ranljivost odprte družbe," je poudaril na skupni novinarski konferenci z generalnim sekretarjem Nata Jensom Stoltenbergom.
Stoltenberg: Uporabili bomo celoten obseg naših zmogljivosti
Stoltenberg je ob tem dejal, da "morajo za popolno učinkovitost odvračanja potencialni nasprotniki vedeti, da nismo omejeni pri odgovoru v kibernetskem prostoru, če smo v njem napadeni". "Lahko in bomo uporabili celoten obseg naših zmogljivosti, ki jih imamo na razpolago," je poudaril.
O konkretnih korakih, ki bi jih lahko sprejel Nato v odgovor na ruske kibernetske napade, na novinarski konferenci nista govorila.
Zahodne države Moskvi med drugim očitajo, da je skušala vplivati na rezultate predsedniških volitev v ZDA. Poleg tega naj bi skušala s kibernetskimi napadi oslabiti infrastrukturo svoje nasprotnice Ukrajine.
Napetosti med Londonom in Rusijo so sicer še dodatno zaostrile po lanski zastrupitvi nekdanjega ruskega dvojnega agenta Sergeja Skripala v britanskem Salisburyju. Otok trdi, da za napadom stoji Moskva, ki očitke zavrača.
Stoltenberg se sicer v Londonu mudi v okviru priprav na decembrski vrh Nata v Londonu, na katerem bodo obeležili 70. obletnico zavezništva.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.