
"Pripravljen sem oblikovati enotno vlado, ne le zato, da združimo Kenijce, temveč da pripomoremo k spravi," je dejal kenijski predsednik Mwai Kibaki. Opozicijski voditelj Raila Odinga je medtem na novinarski konferenci izjavil, da je Kibaki nezakonito prevzel predsedniški položaj in bi moral odstopiti.
Kenija je v nedeljo po njegovi vnovični zmagi začela toniti v politično krizo, ki jo spremlja val nasilja. Stari-novi predsednik pa je pot k spravi nakazal v izjavi po današnjem srečanju s pomočnico ameriške državne sekretarke Condoleezze Rice, Jendayi Frazer. Ta je dodala, da se je Kibaki za to potezo odločil, ker želi ustaviti nasilje, ki divja po državi, ter pozvala vse strani k dialogu za razrešitev nastalih razmer.
Visoka ameriška diplomatka za Afriko se bo tako danes še enkrat sestala z opozicijskim voditeljem Odingo. Kakšno ponudbo oz. Kibakijevo sporočilo mu bo predala, Kibakijevi sodelavci niso želeli razkriti.
Vodja Oranžnega demokratičnega gibanja(ODM) Odinga je medtem danes že dejal, da se bo pogajal s kenijsko vlado samo v primeru, če bo Kibaki odstopil s položaja sedanjega predsednika države. "Naše stališče je, da je Kibaki na tem položaju nezakonito in se ne more pogajati kot predsednik države. Z njim se želimo pogovarjati kot z bivšim predsednikom države. Na tak način bomo lahko našli rešitev," je še dejal Odinga.
Nasilje v Keniji je terjalo že najmanj 360 življenj, približno 250.000 ljudi pa je ostalo brez domov in osnovnih življenjskih potrebščin. Opozorila humanitarnih organizacij, da državi grozi humanitarna katastrofa, postajajo vse glasnejša.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.