Srbski notranji minister in vodja koalicijskih socialistov Ivica Dačić je po incidentu na severu Kosova, v katerem je bilo poškodovanih 21 pripadnikov Natove misije Kfor, vzbudil pozornost z izjavo, da ne more nihče v Srbiji trditi, da zaradi Kosova niso pripravljeni začeti tudi vojne.
Po njegovih besedah je z vidika regionalne varnosti potrebno "ravnotežje strahu". Kosovski premier Hashim Thaci mora po njegovih besedah vedeti, da bi se Beograd ob morebitnem napadu na kosovske Srbe odzval s povračilnim napadom. "Srbija ga (napada) ne bi mogla le mirno gledati," je poudaril za srbski Press.
Dačić, nekdanji dolgoletni sodelavec pokojnega srbskega predsednika Slobodana Miloševića, je s svojimi izjavami o Kosovu v minulih mesecih večkrat vzbudil pozornost. Nedavno se je tako zavzel za "določitev ločnice" na Kosovu, kar so v srbski javnosti razumeli kot zahtevo po delitvi najmlajše evropske države. Demokratska stranka predsednika Borisa Tadića, ki že leta poudarja, da si Beograd na Kosovu ne želi vojne, njegovih izjav ponavadi ne komentira.
Kosovski zunanji minister Enver Hoxhaj pa je ponovil stališče Prištine, da ne pristajajo na kakršno koli etnično delitev Kosova. Tovrstne predloge je označil kot ideje iz časov Slobodana Miloševića. V pogovoru za avstrijski dnevnik Die Presse je še zatrdil, da na severu Kosova ne bodo uporabili sile, kar pa je "seveda odvisno tudi od Beograda".
Ranjenih je bilo 21 Kforjevih vojakov in več Srbov
Včeraj pozno zvečer je 20 pripadnikov Kforja peš prišlo k barikadi pri Dudinem Kršu na severu Kosova, ki so jo kosovski Srbi postavili pred skoraj štirimi meseci in z njo blokirali prehod k mejnemu prehodu Jarinje.
Pripadniki Kforja so okoli barikade postavili bodečo žico in tako barikado fizično ločili od prebivalcev, ki so dežurali. Nato je Kfor s stroji začel rušiti betonsko barikado. Med potekom Kforove akcije se je v Dudinem Kršu in Zvečanu oglasila sirena, zatem se je ob barikadi zbralo več prebivalcev, ki so na tuje vojake metali kamenje, napadli so jih celo s tovornjaki, polnimi peska. Slišati je bilo tudi eksplozijo.
Kforjevi vojaki so se odzvali s solzivcem in opozorilnimi streli v zrak, nato pa so se umaknili in prekinili operacijo. Srbi so nato obnovili barikado, ki jo je Kfor delno podrl. Poškodovanih je bilo 21 pripadnikov Kforja, po nekaterih navedbah vsi lažje, po drugih je bil eden huje ranjen. Medtem srbski mediji poročajo, da je bilo ranjenih tudi več lokalnih prebivalcev, ki so po incidentu poiskali zdravniško pomoč.
Slovenski vojaki niso bili vpleteni
Poveljnik slovenskega kontingenta v silah Kfor podpolkovnik Franc Kalič je povedal, da slovenski vojaki v incidentu niso bili udeleženi. Poudaril je še, da namen Kforjeve nočne operacije na severu Kosova ni bil odstranjevanje blokad, a ker v tistem trenutku ni bilo na blokadi nobenih protestnikov, se je Kfor odločil, da jo bo odmaknil.
"Kfor ni imel namena uporabiti nasilja, ampak se je zgolj branil pred nasiljem z druge strani. Kfor se je nato umaknil, ko so se razmere začele stopnjevati do te mere, da jih ne bi bilo mogoče več nadzorovati," je še pojasnil podpolkovnik.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.