
Po vztrajnem zagovarjanju ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) je ameriški zunanji minister John Kerry v četrtek prvič priznal, da so ZDA v nekaterih primerih pri vohunjenju šle predaleč. "Zagotavljam vam, nedolžni ljudje niso bili predmet zlorab, poteka pa proces zbiranja informacij in pri tem je v nekaterih primerih šlo neprimerno predaleč," je dejal na konferenci Londonu preko videopovezave. Zagotovil je, da bodo poskrbeli, da se v prihodnosti to ne bo več dogajalo.
Potem ko so podatki o prisluhih NSA več deset milijonom Evropejcem in tudi visokim predstavnikom evropskih držav v minulih dneh zaostrili odnose med ZDA in Evropo, je Kerry še zagotovil, da je ameriški predsednik Barack Obama odločen, da bo razjasnil zadevo.
Ob tem je obveščevalno zbiranje podatkov branil kot nujno v boju proti terorizmu ter poudaril, da so ameriške obveščevalne službe s prestrezanjem komunikacij od leta 2001 preprečile teroristične napade. Podrobnosti ni navedel.
Kot pogosto pretirana pa je označil poročanja medijev, ki povzemajo dokumente, ki jih je pridobil in dal v javnost žvižgač Edward Snowden.
Vohunili tudi v Indoneziji
Afera se je začela širiti tudi v Azijo. Indonezija je danes na pogovor poklicala avstralskega veleposlanika v Džakarti zaradi "povsem nesprejemljivega" poročila, da so ZDA vohunile preko avstralskega veleposlaništva v državi.
Avstralski časnik Sydney Morning Herald je nedavno povzel poročanje nemškega Der Spiegla, da zaupen zemljevid, ki ga je pridobil Snowden, kaže na 90 nadzornih objektov v ameriških diplomatskih misijah po svetu. Po poročanju časnika so bila avstralska veleposlaništva v Aziji uporabljena kot del ameriške vohunske mreže za nadzor nad telefonskimi klici in za zbiranje podatkov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.