
Predsedniški kandidat demokratske stranke John Kerry je v četrtek v Las Vegasu Nacionalnemu združenju veteranov dejal, da predsednik George Bush ne govori resnice glede položaja v Iraku in da živi v sanjskem svetu sprevračanja dejstev. Bush je v Minnesoti odgovoril, da Kerry nenehno spreminja stališča glede Iraka. Vendar je Busha neprijetno presenetila objava delov strogo zaupne obveščevalne ocene iraške prihodnosti v New York Timesu in drugih ameriških medijih, ki so dali prav Kerryju.
Najvišji obveščevalni uradniki administracije so namreč letos poleti predsedniku pripravili zelo pesimistično oceno o tem, kaj se bo v Iraku dogajalo v prihodnje, kar je v popolnem nasprotju s tem, kar med kampanjo zatrjujeta Bush in podpredsednik ZDA Dick Cheney, ki rišeta podobo razcveta demokracije sredi Bližnjega vzhoda.
Omenjena obveščevalna ocena zajema politični, gospodarski in varnostni položaj v Iraku od januarja 2003 in napoveduje prihodnost do konca leta 2005. Pri tem ugotavlja, da bo položaj v najboljšem primeru ostal napet in nezanesljiv, v najslabšem pa se bo sprevrgel v državljansko vojno. Oceno je julija sestavil nacionalno-obveščevalni svet, sestavljen iz najvišjih obveščevalnih uradnikov, potrdil pa jo je vršilec dolžnosti direktorja CIA John McLaughlin. Gre za prvo tovrstno oceno po tisti iz oktobra 2002, ki se je izkazala za povsem zgrešeno, saj je govorila o velikih količinah iraškega orožja za množično uničevanje, za katerega se je izkazalo, da ga ni.
Busha napadajo tudi republikanci

Poleg Kerryja, ki se trudi izkoristiti vsako Bushevo težavo glede Iraka, pa so predsednikovo administracijo v zvezi s tem ostro napadli tudi senatni republikanci. Predsednik odbora za mednarodne odnose Richard Lugar in član odbora Chuck Hagel sta uporabljala izredno ostre izraze, še posebej za čas pred volitvami, in menila, da gre za nevaren položaj, ki je posledica pomanjkanja načrtovanja. Vodilni demokrat v odboru Joe Biden pa je dejal, da gre za navadno nesposobnost.
Lugar je menil, da je odbor pred vojno poslušal nesmiselno optimistične ocene o tem, da bodo ameriški vojaki v Iraku sprejeti z odprtimi rokami. Hagel je dejal, da položaj ni več le beden in neprijeten, ampak nevaren. V mislih je imel potek obnove Iraka, ki zaostaja za načrti, ki jih člani odbora že sicer ocenjujejo za porazne. Predstavniki State Departmenta so namreč razlagali, zakaj bodo 3,5 milijarde dolarjev, predvidenih za obnovo Iraka, raje porabili za varnost. Za obnovo je bilo doslej porabljenih le 6 odstotkov od 18,4 milijarde dolarjev, ki jih je kongres odobril že lani.
Podpora Bushu pada
Prednost v javnomnenjskih anketah, ki si jo je uspel Bush priboriti pred Kerryjem, po napadalni konvenciji republikanske stranke v New Yorku v začetku septembra, je sodeč po izidih dveh anket izpuhtela že sredi istega meseca. Po anketi raziskovalnega centra Pew, opravljeni med 11. in 14. septembrom, imata Bush in Kerry po 46 odstotkov podpore, čeprav je ista anketa, opravljena med 8. in 10. septembrom, Bushu dajala 52 odstotkov podpore proti Kerryjevim 40 odstotkom. Še slabše se je Bush odrezal v anketi Wall Street Journala, opravljeni med 9. in 13. septembrom, po kateri bi Kerryja volilo 48 odstotkov registriranih volivcev, Busha pa 47 odstotkov.