"Dogovor točno določa odgovornosti vseh strani v konfliktu in njihovo zaporedje za zaustavitev brezobzirnega bombardiranja s strani Asadovega režima in okrepitev prizadevanj proti Al Nusri," je dejal ameriški zunanji minister John Kerry in dodal, da bo uresničitev dogovorjenega obnovila konec sovražnosti, bistveno zmanjšala nasilje in pomagala ustvariti prostor za pogajanja ter kredibilno politično tranzicijo.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je med drugim dejal, da sta oba za to, da posebni odposlanec ZN za Sirijo Staffan de Mistura pospeši svoje delo in poda konkretne predloge za politično tranzicijo in reforme za vse strani v spopadu. De Mistura tako ali tako pritiska na ZDA in Rusijo, naj poskrbita za nov krog mirovnih pogajanj med predstavniki režima in upornikov v avgustu.
Čeprav podrobnosti dogovora nista razkrila, je o tem že poročal časopis Washington Post pred Kerryjevim četrtkovim srečanjem s predsednikom Rusije Vladimirjem Putinom. Gre za to, da režim sirskega predsednika Bašarja al Asada na pritisk Rusije preneha z bombardiranjem zmerne opozicije, Američani pa bodo Rusiji pomagali uničiti izpostavo mednarodne teroristične mreže Al Kaida v Siriji Al Nusro, ki je očitno režimu najbolj nevarna.
Rusija v Siriji vojaško pomaga režimu, ki ne upošteva dogovora o prekinitvi ognja iz Ženeve in nadaljuje z napadi na opozicijo. Državljanska vojna, ki poteka v Siriji od leta 2011, je zahtevala najmanj 280.000 življenj in čez meje v sosednje države in Evropo prisilila milijone beguncev.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.