Sirski predsednik Bašar al Asad je v pogovoru za rusko državno televizijo Rossiya 24 dejal, da bo Sirija svoje kemično orožje pod mednarodni nadzor postavila zaradi Rusije, ne zaradi groženj ZDA.
Sirska vlada je pri Združenih narodih medtem danes že vložila dokumente, potrebne za pristop h Konvenciji o prepovedi razvoja, proizvodnje, kopičenja zalog in uporabe kemičnega orožja ter o njegovem uničenju. Prejem dokumentacije je potrdil tiskovni predstavnik ZN Farhan Haq.
Sirsko kemično orožje je tudi glavna tema srečanja v Ženevi med ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem ter njegovim ruskim kolegom Sergejem Lavrovim.
Lavrov je pred odhodom v Ženevo dejal, da Moskva pričakuje, da z vzpostavitvijo mednarodnega nadzora nad sirskim kemičnem orožjem sila proti Siriji ne bo uporabljena.
Kerry pa je med srečanjem dejal, da Washington ni pripravljen verjeti zgolj sirskim besedam o odpovedi kemičnemu orožju.
"Besede sirskega režima po naši presoji preprosto niso dovolj, zato smo prišli sem (v Ženevo), da sodelujemo z Rusi," je po pogovoru o najnovejšem razvoju dogodkov v okviru diplomatskega reševanja krize v Siriji dejal Kerry.
ZDA sicer vztrajajo, da se mora Sirija soočiti s posledicami, če se ne bo držala obljube o odpovedi kemičnemu orožju. "To ni igra. Mora biti resnično," je menil ameriški državni sekretar.
Kerry je še dejal, da bi morala Siriji po pristopu h Konvenciji o prepovedi razvoja, proizvodnje, kopičenja zalog in uporabe kemičnega orožja ter o njegovem uničenju svoje zaloge kemičnega orožja razkriti prej kot v mesecu dni, kot je to običajno.
Lavrov je izrazil prepričanje, da bi z uničenjem sirskega kemičnega orožja odstranili vsakršen razlog za napad ZDA ali drugih držav na Sirijo. "Zaradi takšne rešitve problema je kakršen koli napad na Sirijo nepotreben in prepričan sem, da naši ameriški partnerji ... močno podpirajo miren način upravljanja kemičnega orožja v Siriji," je še dejal ruski zunanji minister.
Načrt naj bi bil sestavljen iz štirih korakov
Rusija je ZDA že v sredo predala načrt, v skladu s katerim naj bi sirsko kemično orožje prešlo pod mednarodni nadzor.
Ruski časnik Komersant, ki navaja ruske diplomatske vire, je danes objavil podrobnosti načrta, ki predvideva štiri korake. Kot prvi korak je predvideno, da Sirija postane članica Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW). Nato bi morala Sirija povedati, kje ima to orožje in kdo ga je proizvedel. Nato bi morala dovoliti inšpektorjem omenjene organizacije pregled arzenalov orožja. Končni in zadnji korak bi bila skupna odločitev z inšpektorji o načinu uničenja tega orožja.
Po poročanju časnika je odločitev o tem, kdo bo uničil kemično orožje, treba še sprejeti, ni pa izključeno, da bi to lahko storile ZDA in Rusija skupaj.
Sirska opozicija in uporniška vojska predlog zavrnili
V pobudo je v torek privolil režim sirskega predsednika Bašarja al Asada. Da bo dal čas diplomaciji, se je nato odločil tudi ameriški predsednik Barack Obama. Kongres je tako ob možnosti, da kemično orožje iz Sirije odstranijo brez uporabe sile, zaprosil, naj odloži glasovanje o resoluciji za odobritev vojaške akcije proti Siriji.
Obama je ob potrditvi srečanja med zunanjima ministroma obeh držav napovedal, da bo tudi sam nadaljeval pogovore z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Kljub temu ameriška vojska ostaja na položajih blizu Sirije, na vojaški napad pa je še naprej pripravljena tudi Francija.
Medtem pa je uporniška Svobodna sirska vojska danes ruski predlog znova zavrnila. V videosporočilu na YouTubeu je poveljnik vojske Selim Idris zahteval sojenje predstavnikom režima, ki so priznali, da imajo to orožje. Kot je izpostavil, "kategorično" zavračajo pobudo. Mednarodno skupnost je pozval, naj se ne zadovolji z odvzemom kemičnega orožja, "orodja zločina", ampak naj "na mednarodnem kazenskem sodišču sodijo avtorju zločina, ki je jasno priznal, da ima to orodje in je privolil v to, da se ga znebi". Ob tem je pozval svoje borce k okrepitvi vojaških operacij po vsej državi, tuje države podpornice upornikov pa k povečanju dostave orožja.
Opozicijska Sirska nacionalna koalicija je rusko pobudo znova označila kot "političen manever za kupovanje časa" za režim sirskega predsednika. Poudarila je, da morajo odgovarjati tisti, ki so storili zločine nad sirskim ljudstvom, in da morajo biti vsakršni ukrepi sprejeti v okviru 7. poglavja Ustanovne listine ZN, ki omogoča morebitne vojaške ukrepe. Opozorili so še, da če odgovor mednarodne skupnosti ne bo učinkovit, "bodo Iran, Severna Koreja in libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah to razumeli kot zeleno luč za proizvodnjo in uporabo kemičnega orožja".
Putin v primeru napada na Sirijo opozarja na nov val terorizma
Ruski predsednik Putin pa je v članku v New York Timesu na Američane naslovil osebni poziv glede Sirije. Kot je zapisal, se je zaradi nedavnih dogodkov odločil, da "neposredno nagovori ameriški narod in njegove politične voditelje".
"Morebiten ameriški napad na Sirijo, kljub močnemu nasprotovanju mnogo držav ter glavnih političnih in verskih voditeljev, vključno s papežem, bo terjal več nedolžnih žrtev in bo vodil v stopnjevanje, lahko pa bi prišlo tudi do širitve konflikta daleč čez sirske meje," je opozoril.
"Napadi bi povečali nasilje in sprostili nov val terorizma. Lahko bi spodkopali multilateralne napore za rešitev iranskega jedrskega vprašanja in izraelsko-palestinskega konflikta ter dodatno destabilizirali Bližnji vzhod in sever Afrike. Lahko bi vrgli iz ravnovesja celoten sistem mednarodnega prava in reda," je poudaril.
Zagotovil je, da Rusija ne ščiti sirskega režima, temveč mednarodno pravo. Ponovil je stališče Moskve, da napada s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska niso izvedle režimske sile, temveč verjetno sirski uporniki, ki so hoteli "sprožiti posredovanje svojih močnih podpornikov iz tujine".
Uporabo sile zunaj legitimne obrambe ali brez odločitve VS ZN je označil za "nesprejemljivo" in "dejanje agresije".
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.