Izkazalo se je, da je "globoko grlo" Mark Felt, uslužbenec agencije FBI, ki je pripeljal do afere Watergate, skrbel le zase in ne zaradi javnega dobrega in zato da je zadoščeno pravici. Nekdanji uslužbenec FBI je z novinarji govoril, zato ker je hotel postati direktor agencije, trdi avtor nove knjige Max Holland.
Felt je upal, da bodo tisti, ki so bili osumljeni, da so razkrivali zaupne informacije, odpuščeni, če bo nekdanji predsednik ZDA Richard Nixon verjel, da FBI ni zanesljiva.
Felt je tudi lagal novinarjema Washington Posta Bobu Woodwardu in Carlu Bernseinu. Povedal jima je, da njegov kolega, tekmec, ki ga je želel spraviti s poti, izsiljuje Nixona. Leta 1969, ko je bil drugi mož v agenciji, je Felt videl Washington Post kot način, s katerim bi se povzpel na položaj vodilnega, piše zgodovinar Holland. Takrat je Woodward verjel Feltu in trdil, da uslužbenec FBI pripoveduje resnico ter da nima nobenih skritih načrtov.
Felt zamolčal resnične zgodbe in širil laži
Mesto direktorja FBI je slab mesec pred Watergatom, ko je umrl J. Edgar Hoover, zasedel Nixonov prijatelj L. Patrick Gray. Felt je ves čas poskušal spodkopati njegov položaj, tako da je razkrival zaupne informacije. Zavedal se je, da bo to razjezilo Nixona, ki je bil sicer znan kot zelo paranoičen. Holland piše še, da je bilo videti, kot da načrt deluje, ko je bilo odpuščenih kar nekaj Feltovih kolegov.
Ker pa je Gray ostajal, je Felt postajal vse bolj ciničen in novinarjem govoril, da skupina "agentov" iz Bele hiše prisluškuje novinarjem, čeprav to ni bilo res. Felt je trdil tudi, da Gray ostaja na položaju samo zato, ker izsiljuje Nixona. Holland je zapisal tudi, da si Felt ni le izmišljeval stvari, temveč tudi ni razkril resničnih zgodb, ki bi lahko bile res zanimive in pomembne.
Zgodbe, ki jih je zamolčal, med drugim vključujejo poskuse FBI, da bi osramotili Martina Luthra Kinga s spolnimi škandali in vlomi, znanimi kot "dela črne torbe" proti skupinam, ki so nasprotovale vojni. Omenjeni poskusi FBI so bili izpeljani pod osebnim ukazom Felta.
Ko je javnost izvedela za Wategate, je moral Nixon leta 1974 odstopiti. Felt je bil obsojen, da je na nelegalne načine nadzoroval levičarske stranke, a ga je nekdanji predsednik ZDA Ronald Reagan pomilostil.
Woodward in Bernstein sta pozneje napisala knjigo o tem, kako sta prišla zgodbi do dna. Leta 1976 so po knjigi posneli triler Vsi predsednikovi možje, v katerem sta zaigrala Dustin Hoffman in Robert Redford.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.